Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rząd chce ukrócić patodeweloperkę w ciągu kilku miesięcy

"Najpóźniej" w ciągu kilku miesięcy mają wejść w życie przepisy, które pomogą ustabilizować rynek mieszkaniowy. O "ukróceniu patodeweloperki" mówił dziś mister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rząd ogłosił dziś część zmian, które ma zamiar wprowadzić w tym celu.

pixabay.com

Szef resortu rozwoju i technologii, w wywiadzie dla TVP Info, powiedział, że zmiany w prawie, nad którymi rząd obecnie pracuje, mają min.in. ukrócić patodeweloperkę. Chodzi np. o projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

"Chcemy systemowo doprowadzić do sytuacji, w której lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 m kw., tak jak mieszkanie, po to, żeby nie opłacało się takich lokali budować" - powiedział. Dodał, że deweloperzy na sprzedaży takich lokali użytkowych "zarabiali podatkowo", a ich właściciele zarabiali wynajmując je jako pełnowartościowe mieszkania. Przypomniał, że obecnie lokale użytkowe zwykle mają niższy standard, są np. niedoświetlone, niefunkcjonalne, bez miejsca parkingowego. "A jeśli lokal będzie musiał mieć podobny standard jak mieszkanie, to nie będzie opłacało się kombinować" - wyjaśnił.

Pytany o kwestie akustyki mieszkań, powiedział, że pod tym względem poprawie jakości sprzedanych lokali ma służyć informowanie przez dewelopera o przeprowadzonym badaniu akustycznym. Dodał, że klienci, którzy stwierdzą nieprawidłowości, powinni zgłosić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który może zlecić zbadanie materiałów użytych do budowy.

Pytany, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie, minister powiedział, że te, które wymagają nowelizacji "wejdą wcześniej", natomiast, te, które wymagają zmian ustaw, czyli np. podatkowe, powinny zacząć obwiązywać w ciągu kilku miesięcy.

Zapowiadane zmiany

W piątek na konferencji szef resortu rozwoju i technologii ogłosił, że projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest już gotowy, wkrótce zostanie upubliczniony. Wśród rozwiązań, które znajdą się w projekcie, wymienił zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie to 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 m między budynkami; po zmianie ma być to minimum 5 m do granicy działki, czyli 10 m między budynkami.

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Ponadto minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy. Jak tłumaczył Buda, celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania do mieszkania na stałe. Reguła co najmniej 25 m kw. ma nie obejmować akademików, hoteli i aparthoteli.

Wśród rozwiązań, które mają się znaleźć w rozporządzeniu, zaproponowano też podwyższoną izolację akustyczną drzwi wejściowych. Dodatkowo deweloper powinien poinformować klienta, czy zostało wykonane badanie poziomu akustyki mieszkania.

Kolejne zmiany to: obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 m kw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań (w przypadku 21-50 mieszkań powierzchnia placów zabaw powinna wynosić 1 m kw. na każde mieszkanie; przy budynkach z 51-100 mieszkaniami min. 50 m kw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 mkw. placu; przy blokach powyżej 300 mieszkań plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 300 m kw.); konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach; pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki, którego powierzchnia wynosiłaby co najmniej 15 m kw.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#patodeweloperka #Waldemar Buda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo