Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Nuncjatura apostolska w Polsce: "Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński" • • •

Roraty, ćwiczenia duchowne, rekolekcje. Tak wyglądają propozycje duszpasterskie na Adwent

Roraty akademickie z trapistą o. Tomaszem Mertonem, ignacjańskie ćwiczenia duchowne w życiu codziennym czy tradycyjne rekolekcje - to część propozycji w parafiach i duszpasterstwach akademickich archidiecezji warszawskiej. Wśród prowadzących będą m.in. małżeństwo Monika i Marcin Gajdowie, biblistka dr Barbara Strzałkowska czy o. Krzysztof Pałys OP.

Kościół katolicki
Pixabay - Pixabay

W Kościele katolickim w niedzielę 3 grudnia rozpocznie się adwent, okres przygotowania do Bożego Narodzenia.

W Polsce w tym czasie w parafiach odbywają się rekolekcje, dni skupienia oraz msze roratnie ze specjalnymi naukami. Natomiast diecezjalne Caritas włączają się w ekumeniczną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzając świece. Środki pozyskane z ich sprzedaży przeznaczone są na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.

W kościele akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu - wraz z adwentem, od poniedziałku do piątku, o godz. 6.48 - w czasie mszy św. roratnich rozważania przebiegają pod hasłem "Jaka jest Oblubienica?". Poprowadzi je ks. Paweł Korbin. Zgodnie z tradycją, po liturgii odbędzie się śniadania dla studentów

Natomiast rekolekcje adwentowe w kościele św. Anny rozpoczną się w niedzielę, 17 grudnia. Będą przebiegały pod hasłem "Wygnani z raju, czyli jak odzyskać straconą kobiecość i męskość". Nauki będzie głosi ks. Dawid Kwiatkowski, proboszcz parafii św. Anny w Georgii.

Natomiast rozważania podczas tegorocznych rorat akademickich w prowadzonym przez ojców jezuitów sanktuarium św. Boboli w Warszawie będą oparte na zapiskach o. Tomasza Mertona, amerykańskiego trapisty, współczesnego mistyka, mistrza życia duchowego i nauczyciel modlitwy. Msze św. będę celebrowane w kaplicy akademickiej "DĄB" przy ul. Rakowieckiej 61 w poniedziałki, czwartki i piątki o godz. 6.47, zaś we wtorki i środy o godz. 19.00.

Jedną z zaproponowanych w tym roku młodzieży form przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są ignacjańskie rekolekcje w życiu codziennym, które rozpoczną się 4 grudnia a zakończą 23 grudnia i będą przebiegały pod hasłem "Wcielony w trosce Boga".

W pierwszą niedzielę adwentu, 3 grudnia, w kościele św. Dominika na Służewie, odbędzie się adwentowy dzień skupienia dla członków Żywego Różańca, Apostolatu Maryi Królowej III Tysiąclecia i Różańca Rodziców pod hasłem "Chrześcijaństwo – religia czy styl życia?". Poprowadził go ks. Marek Szymula.

Tego samego dnia rozpoczną się także akademickie rekolekcje adwentowe, które wygłosi o. Gaweł Włodarczyk OP. Potrwają one do 6 grudnia i będą poświęcone "rzeczom ostatecznym".

W dominikańskim kościele św. Jacka w Warszawie rekolekcje adwentowe rozpoczną się tydzień później - 10 grudnia - i potrwają do 13 grudnia. Nauki pt. "Źródło Życia" w czasie mszy św. o godz. 19.30 będzie głosiło małżeństwo Monika i Marcin Gajdowie - autorzy książek i publikacji ze styku psychologii i duchowości, założyciele Fundacji Theosis. "Zaprosimy uczestników rekolekcji do doświadczenia omawianych treści poprzez medytację, aby mogli odkryć, że w samym centrum duszy ludzkiej bije niewyczerpywalne źródło życia i miłości" - czytamy w zaproszeniu.

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela rekolekcje odbędą się w dniach 3-5 grudnia. Nauki pt. "Oblicze Chrystusa we mnie" podczas mszy św. o godz. 19.00 wygłosi miejscowy duszpasterz ks. Sławomir Starkowski.

W kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach rekolekcje od 8 do 10 grudnia poprowadzi o. Krzysztof Pałys OP.

W tym samym czasie nauki dla dorosłych osób stanu wolnego w parafii pw. Bogurodzicy Maryi na Jelonkach będzie głosił psycholog ks. Stanisław Szlassa. W programie będzie msza św., katecheza i adoracja Najświętszego Sakramentu.

W parafii Najświętszego Zbawiciela rekolekcje rozpoczną się 10 grudnia pod hasłem "Pan z Wami! "Nauki wygłosi ks. dr Błażej Węgrzyn.

Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczną się rekolekcje pod hasłem "Utkana ze znaków. Msza święta krok po kroku". Poprowadzi je o. Błażej Strzechmiński OFMCap z krakowskiej prowincji ojców kapucynów.

Tydzień później - 17 grudnia - rekolekcje w parafii Posłania Uczniów Pańskich na stołecznym Ursynowie wygłosi biblistka prof. UKSW dr hab. Barbara Strzałkowska. Nauki będą oparte o Ewangelię według św. Marka. W niedzielę katechezy będą po mszy Św. o godz. 9.00 i 11.00, zaś w poniedziałek i wtorek po liturgii o godz. 18.00.

Wspólnota Sant’Egidio rozpoczęła już przygotowania do "Świąt z Ubogimi". W tym roku przygotowuje posiłek dla 600 osób starszych i samotnych, mieszkańców DPS-u, ubogich rodzin, migrantów i uchodźców, które planuje ugościć 25 grudnia. "Średnia cena jednego świątecznego obiadu to 50 zł" - poinformowała wspólnota.

Zgodnie z tradycją, w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, także w tym roku w parafiach rozprowadzane są świece Caritas. Zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie najmłodszych.

Wraz z adwentem w niektórych parafia rusza także wizyta duszpasterska - tzw. kolęda.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo