Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rolnicze posiłki zjeżdżają na strajk okupacyjny do Warszawy. "Porozumienia z Jasionki nie są wcielane w życie"

W Warszawie trwa okupacyjny protest rolników w siedzibie ministerstwa rolnictwa. - Sytuacja jest dynamiczna, czekamy, aż inne powiaty i województwa będą zjeżdżać, czekamy na posiłki - mówi jeden z protestujących.

Czesław Siekierski - minister rolnictwa
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Dzisiaj popołudniu po bezowocnych rozmowach z przedstawicielami rządu, rolnicy ogłosili strajk okupacyjny siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

-  Jak na razie żadna obietnica nie została spełniona, pozostają tylko puste słowa. Pana ministra Siekierskiego i Kołodziejczaka poprosiliśmy, żeby przyjechał pan premier. Będziemy protestować w ministerstwo rolnictwa dotąd, dopóki nie przyjedzie pan premier i nie uzgodnimy dalszego planu działań

- mówił w TV Republika Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ "Solidarności" Rolników Indywidualnych.

Do Warszawy zaczęli zjeżdżać na strajk rolnicy z całego kraju. Około 22.00 pod budynkiem resortu gromadzili się już rolnicy z różnych regionów Mazowsza.

- Nasza decyzja była spontaniczna. Musieliśmy przyjechać, nie musieliśmy się dwa razy zastanawiać - mówi jeden z rolników, z którym rozmawiał reporter TV Republika. Zapewnił, że w drodze są już rolnicy z Sokołowa Podlaskiego i Siedlec.

- Mamy nadzieję, że politycy będą z nami rozmawiać i spełniać nasze postulaty. Jeśli nie pomogą nam politycy, to zaorają polską wieś. (...) Porozumienia z Jasionki nie są wcielane w życie, widać po Jasionce, że były rozmowy, było coś powiedziane, a potem zostało wycofane, nie ma chęci ze strony rządu, by coś zrobić

- powiedział inny z rolników pod siedzibą MRiRW. 

Uzgodnienia w Jasionce 20 marca 2024 r. podpisało - obok ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego - 11 organizacji rolniczych, m.in. "Solidarność" RI, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. AgroUnia, czy "Oszukana Wieś". Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka. W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo