Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rola Polski doceniona. Morawiecki: nasz kraj będzie największym beneficjentem tego programu

Do 300 mln euro do świąt Wielkanocnych i nawet do 600 mln euro w późniejszych pieniądzach - tyle ma otrzymać Polska na rozwój polityki obronnej w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Informację przekazał premier Mateusz Morawiecki po szycie Rady Europejskiej w Brukseli. Szef polskiego rządu zaznaczył, że nasz kraj będzie największym beneficjentem instrumentu.

Twitter/premier.pl

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że drugi dzień szczytu poświęcony został w dużym stopniu sytuacji na rynku bankowym. Szef polskiego rządu przekazał, że - przekładając to gospodarkę na Polski - wskazał na to, że kluczowe jest dzisiaj, aby małe i średnie firmy miały jak najłatwiejszy dostęp do kredytu i kapitału. "Polska ma dobrą sytuację gospodarczą na tle tego co było dzisiaj przedstawiane. Mamy jeden z niższych poziomów długu publicznego (...) w tym roku będzie to poziom niższy, niż 50 procent do PKB" - wyjaśnił.

Polska została doceniona

Szef polskiego rządu przekazał też "co udało się uzyskać" na spotkaniach. "W ślad za bronią, jaką przekazaliśmy na Ukrainę, otrzymamy od Unii Europejskiej rekompensatę" - wyjaśnił.

"Ta rekompensata będzie bardzo przydatna dla Polski. Już do świąt Wielkanocnych wyniesie ona do 300 mln euro, ale potem będzie to kolejne 500-600 mln już w kolejnych miesiącach. Ustaliłem, że z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z którego przeznacza się też na zakup amunicji, lwia część trafi do Polski. Polska będzie największym beneficjentem tego instrumentu"

– powiedział premier. Dodał, że to wielki sukces dla naszego kraju, bo w miejsce starszej broni, którą przekazaliśmy na Ukrainę, za europejskie pieniądze RP będzie mogła kupować nowoczesną broń i rozwijać militarny przemysł. "Będziemy kontynuować zabiegi o to, aby ten instrument był jak najwyższy" - zapewnił. 

Stwierdził, że jest to docenienie roli Polski w trwającej wojnie naszych wschodnich sąsiadów z rosyjskim barbarzyństwem. Zostając w temacie, przekazał, że razem z Komisją Europejską będzie zabiegał o to, aby jak najwięcej wywiezionych z Ukrainy dzieci wróciło do domu. "Cieszę się, że KE dołączyła do nas i razem z Kijowem będziemy tworzyli osobny program, który będzie służył do tego, aby ja najwięcej dzieci wróciło do swoich rodzin" - powiedział.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Rada Europejska #Europejski Fundusz Pokojowy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo