Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Notatka ze spotkania Klicha z Patruszewem w "Resecie". Do czego minister z rządu Tuska namawiał Rosjan?

Autorzy serialu "Reset" ujawnili notatkę ze spotkania ówczesnego szefa MON Bogdana Klicha z rosyjskim generałem Nikołajem Patruszewem w lutym 2011. Jak zapisano w dokumencie, Bogdan Klich próbował namówić Rosjan do dwustronnych spotkań z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej oraz do wspólnych konsultacji o strategii reformy sił zbrojnych i zakupu rosyjskiego uzbrojenia.

Michał Rachoń, Sławomir Cenckiewicz / Reset
TVP Info/printscreen

Jak dowiadujemy się z najnowszego odcinka serialu "Reset", w październiku 2010 roku, w czasie posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, po polskiej stronie powstała koncepcja bliskiej współpracy z rosyjskim ministerstwem obrony, w ramach pogłębiania resetu i przeniesienia relacji polsko-rosyjskich na wyższy poziom.

W dniu kiedy Radosław Sikorski i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow rozmawiali na balkoniku w pałacu na wodzie w Łazienkach Królewskich, w tym samym miejscu odbywało się posiedzenie polsko-rosyjskiego komitetu współpracy strategicznej, a w ramach prac tego komitetu dyskutowane były sprawy współpracy polsko-rosyjskiej w dziedzinie wojskowej.

W serialu autorstwa red. Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza ujawniono pismo kierowane z ministerstwa obrony narodowej do Jarosława Bratkiewicza, w którym napisano, że polska chęć zbliżenia się do Rosji w sprawach wojskowych przez samych Rosjan traktowana jest z rezerwą. 

Utrzymanie dobrych stosunków z Rosją pozostaje jednym z priorytetów polskiej polityki bezpieczeństwa. MON podejmuje działania na rzecz powrotu do współpracy wojskowej z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej, jednak zauważalny jest dystans i wstrzemięźliwość strony rosyjskiej, wobec polskich propozycji nawiązania partnerskiej współpracy. Strona polska podjęła wstępne działania mające na celu podpisanie nowego porozumienia o dwustronnej współpracy wojskowej w związku z tym, że strona rosyjska przejawia zainteresowanie współpracą bardzo selektywnie, wyłącznie w dziedzinach, w których może osiągnąć wymierne korzyści, należy wykorzystywać takie sytuacje, o ile są one również w interesie strony polskiej, do nawiązania kontaktów i budowy wzajemnego zaufania

– napisano w piśmie.

Jak przypomniano, w grudniu 2010 roku do Polski z wizytą przyjechał ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Z kolei pod koniec roku 2010 Radosław Sikorski zaproponował Donaldowi Tuskowi, aby stworzyć stały format konsultacji polsko-rosyjskich, co spotkało się z przychylną reakcją szefa kancelarii premiera Tomasz Arabskiego. Jak przypomniano, w lutym 2011 roku podczas wizyty rosyjskiego generała Nikołaja Patruszewa w Polsce podpisano umowę o współpracy. Patruszew odbył spotkanie z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem, a z tego spotkania powstała notatka. W niej zapisano kolejne pomysły na zacieśnianie współpracy polsko-rosyjskiej.

Autorzy serialu "Reset" ujawnili, że Bogdan Klich próbował namówić Rosjan do dwustronnych spotkań z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej oraz do wspólnych konsultacji o strategii reformy sił zbrojnych i zakupu rosyjskiego uzbrojenia.

Akcentowałem potrzebę odblokowania dwustronnej współpracy obronnej. Zwróciłem uwagę, iż w okresie intensywnych kontaktów na wysokim szczeblu między Polską i Rosją, niedosyt budzi brak spotkania ministrów obrony. Jednocześnie pozytywnie odniosłem się do realizacji kontraktu przez stronę rosyjską na zakup śmigłowców Mi-17, na potrzeby polskiego kontyngentu wojskowego Afganistan. Wskazałem na następujące obszary, w których istnieje potencjał zacieśniania współpracy: siły morskie - wspólne ćwiczenia w zakresie ratownictwa morskiego, siły powietrzne - zarządzanie i kierowanie ruchem oraz wymiana informacji w przestrzeni powietrznej, rozwój kontaktów jednostek stacjonujących w strefie przygranicznej oraz konsultacje w sprawie transformacji sił zbrojnych. Minister Patruszew poinformował, iż przekaże Anatolijowi Serdiukowowi sugestie dotyczącą organizacji spotkania ministrów obrony. Z przychylnością wypowiedział się o możliwości przeprowadzenia konsultacji w sprawie reformy sił zbrojnych. Niemniej jednak w sposób jednoznacznie krytyczny odniósł się do planów lokalizacji pododdziałów sił powietrznych USA dla obsługi czasowych rotacji amerykańskich samolotów F-16, i C-130 w Polsce

– zapisano w notatce.

 

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl,

 

#reset #Donald Tusk #Rosja #Władimir Putin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo