Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Polscy hokeiści przegrali z Niemcami 2:4 w swoim szóstym meczu mistrzostw świata Elity • • • Iga Świątek wygrała z Białorusinką Aryną Sabalenką 6:2, 6:3 w finale tenisowego turnieju WTA w Rzymie • • •

Raut samorządowców z sędziami w jednej z sopockich restauracji. Radni PiS domagają się wyjaśnień

11 listopada odbył się pokaz filmu pt. „Sędziowie pod presją” oraz dyskusja pt. „Nie ma niepodległości bez wolności”, w których wzięli udział m.in. prezydenci Gdańska i Sopotu oraz sędziowie Krystian Markiewicz, Paweł Juszczyszyn, Igor Tuleya i Dorota Zabłudowska. Elementem spotkania był także... raut w jednej z sopockich restauracji z udziałem sędziów i samorządowców. Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się wyjaśnień.

twitter.com/glos_kielc

Zdaniem pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku i Sopocie Tomasza Rakowskiego "wysoce niestosownym" jest organizowanie tego typu inicjatywy w dniu Święta Niepodległości, które jest świętem jednoczącym wszystkich Polaków.

- Uważamy, że wykorzystywanie urzędu, fotela prezydenta, do tego żeby wciągać samorząd w spory na poziomie ogólnopolskim w dniu Święta Niepodległości jest po prostu nadużyciem władzy i jako Prawo i Sprawiedliwość stanowczo przeciwko temu protestujemy

 - powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku.

Jak mówił, PiS uważa "za bardzo szkodliwe społecznie, że aktywni politycy Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski obnoszą się tą znajomością z aktywnymi sędziami i właściwie robią to ostentacyjnie".

- Samo zachowanie sędziów, którzy nie po raz pierwszy godzą się na to, żeby brać udział w różnego rodzaju konferencjach, wykładach, wywiadach, żeby stać ramię w ramię z politykami sprawia, że właściwie przestajemy ich postrzegać jako sędziów, a bardziej jako aktywnych polityków

 - powiedział działacz PiS. Według niego "już tylko to pokazuje, że reforma sądów jest w Polsce czymś nieodzownym".

- My jako Prawo i Sprawiedliwość musimy stanowczo się temu przeciwstawić i korzystając z wszystkich narzędzi, które mamy, będąc w opozycji, będziemy próbowali dowiedzieć się dla opinii publicznej, jak to wydarzenie zostało zorganizowane, jakie zostały poniesione koszty, jak ono przebiegało, kto był gościem na tym pokazie – mówił Rakowski.

Radny Prawa i Sprawiedliwości w Sopocie Paweł Petkowski zapowiedział, że radni niezwłocznie złożą interpelację, która będzie dotyczyła dwóch obszarów:

"Kto finansował projekcję tego filmu w Multikinie w Sopocie oraz kto finansował raut, który odbył się dla tych sędziów i gości w restauracji w Sopocie".

O nieformalnym spotkaniu sędziów i samorządowców pisze portal Radia Gdańsk. Miało odbyć się ono przed projekcją filmu, w jednym z sopockich lokali. Informator Radia Gdańsk stwierdził, że "atmosfera przy stolikach była luźna i sympatyczna". Spotkanie określił mianem "wystawnego poczęstunku z alkoholem".

Według informacji udzielonej Radiu Gdańsk przez sopocki magistrat, organizatorem rautu było Stowarzyszenie "Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski", któremu szefuje prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

W sieci pojawiło się również nagranie z rautu.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Piotr Gierszewski również zapowiedział złożenie interpelacji w tej sprawie do władz Gdańska i wystosował apel do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Skoro to ma być standard spotkań prezydenta miasta Gdańska, to proponuję aby na pierwszy rzut zaprosić do ekskluzywnej restauracji w Gdańsku przedstawicieli mieszkańców korzystających z usług Gdańskich Nieruchomości, żeby z nimi porozmawiała na temat ich bolączek

– mówił.

Według Radia Gdańsk, organizatorów debaty oraz projekcji filmowej było kilku, w tym miasto Sopot, które na ten cel wydało ponad 10 tys. złotych.

Na konferencji pojawił się działacz regionu pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji i współorganizator wydarzenia w Sopocie Michał Szulc, który podkreślił, że 11 listopada to dzień, kiedy się jednoczymy i możemy się spotkać na ulicy.

"Była zorganizowana parada w Gdańsku, w Sopocie i Gdyni, gdzie my jako KOD nieśliśmy olbrzymią biało-czerwoną sektorówkę. To jest dzień, który łączy ludzi, więc pokazanie 11 listopada filmu, który mówi o naszej rzeczywistości, która istnieje w tej chwili, niestety jeszcze istnieje, nie jest żadnym złym rozwiązaniem" – stwierdził. 

 Źródło: radiogdansk.pl, niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo