Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Pułk Przeciwpancerny na Przesmyku suwalskim

14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny został powołany w poniedziałek w miejsce istniejącego dotąd dywizjonu artylerii przeciwpancernej. Suwalska jednostka zostanie wyposażona w nowy sprzęt, zwiększyć ma się także liczba żołnierzy

Minister Błaszczak podpisuje decyzję o przeformowaniu 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny
fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Decyzja o powstaniu pułku w Suwałkach zapadła w 2018 roku. 12 lipca 2019 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na terenie suwalskiej jednostki podpisał decyzję o przeformowaniu dywizjonu w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny.

W poniedziałek wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński wziął w Suwałkach udział w uroczystości przeformowania dywizjonu w pułk. Uroczystość odbyła się w Parku Konstytucji 3 Maja. Wiceminister Łapiński odczytał z tej okazji list od szefa MON.

Jednym z działań mającym na celu wzmocnienie struktur Wojska Polskiego na Wschodzie naszego kraju jest przeformowanie suwalskiego dywizjonu artylerii przeciwpancernej w pułk. Zwiększy to efektywność oraz możliwości wykorzystania tej jednostki w wyjątkowo newralgicznym miejscu dla obronności Polski

- napisał minister.

W uroczystości wziął udział także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, poseł pochodzący z Suwałk, który zabiegał o przywrócenie pułku.

Tutaj w pobliżu przesmyku suwalskiego, taka decyzja była oczekiwana przez mieszkańców i taka decyzja ma powszechną akceptację. Ta decyzja zwiększa bezpieczeństwo, zwiększa jego poczucie wśród mieszkańców Suwalszczyzny. To decyzja historyczna, bo te czarne chmury gęstniały, ale przyszedł czas, że zostały rozwiane

- mówił Zieliński.

Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

Według wiceministra Zielińskiego „to oczywiste”, że większa jednostka wojskowa powinna funkcjonować w Suwałkach. Zieliński mówił, że pułk został rozformowany "dziewięć lat temu za czasów rządów PO-PSL" i "pozostał tylko niewielki dywizjon".

W 2010 r. po decyzji rządu PO-PSL likwidującej pułk znacznie zmniejszyła się liczba żołnierzy w Suwałkach. Ograniczone zostały także tereny, w których stacjonowało wojsko. MON zapowiedziało, że po przywróceniu pułku suwalska jednostka zostanie wyposażona w nowy sprzęt wojskowy. Zwiększy się także liczba żołnierzy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#przesmyk suwalski #14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo