Przykry „prezent” w stulecie niepodległości Polski. Cenckiewicz ujawnił nowy skandal

Afera goni aferę! „Przetrwało wojnę, wywiezienie do Sowietów i komunę PRL, a w Centralnym Archiwum Wojskowym w 1992 r. spalili!” – poinformował dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Kolejne zniszczone przez CAW dokumenty to te, z okresu wojny z bolszewikami… „Dramat odkrycia w 100-lecia odzyskania Niepodległości” – dodał historyk.

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

W drugiej połowie czerwca Wojskowe Biuro Historyczne ujawniło, że w latach 1990-2009 stwierdzono liczne przypadki niszczenia akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie. Ponadto w latach 2000-2009 niszczono akta organów bezpieczeństwa państwa, mimo ustawy o IPN. Sprawa trafiła do prokuratury i pionu śledczego IPN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sensacyjny przekręt bezpieki! Jeszcze w latach 2000-2009 niszczono akta tajnych służb PRL

Nie mówimy o jednostkowych sprawach. To olbrzymia ilość archiwaliów, można wręcz powiedzieć, że pokaźna część archiwum wojskowego w Polsce została na zawsze zniszczona

– mówił „Gazecie Polskiej” dr hab. Cenckiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sławomir Cenckiewicz o niszczeniu archiwów wojskowych w czasach SLD-PSL i PO-PSL

Dziś historyk ujawnił kolejną odsłonę skandalicznego niszczenia dokumentów. 

„Przetrwało wojnę, wywiezienie do Sowietów i komunę PRL, a w CAW w 1992 r. spalili! Każdy dokument z okresu wojny z bolszewikami powinien być traktowany jak świętość - tym się zawsze kończy pozostawienie archiwów w rękach LWP! Dramat odkrycia w 100-lecia odzyskania Niepodległości”

- napisał na Twitterze.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#stulecie #archiwa #CAW #Cenckiewicz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo