Przez lewatywy chcą im odebrać córkę. Holenderskie małżeństwo będzie walczyć o azyl w Polsce

Holenderskie małżeństwo, które wraz z 16-miesięczną córką uciekło z Holandii i jest ścigane europejskim nakazem aresztowania (ENA), będzie w Polsce walczyć o azyl. Polski prokurator uznał, że – mimo ENA – nie ma przesłanek do aresztowania rodziców i zdecydował, że mają się stawiać na policję. Dziecko przebywa w Myślenicach (Małopolskie) w szpitalu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Rodzice będą walczyć o swoją córkę
onepicnowords - pixabay.com (wolna domena)

Lewatywa - nadużyciem...

Małżeństwo zostało w piątek zatrzymane przez policję i doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Krakowie na podstawie wydanego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania. Ich 16-miesięczna córka Oliwia figuruje w systemach organów ścigania jako dziecko uprowadzone.

Według holenderskiej opieki społecznej rodzice dopuścili się nadużyć wobec córki, a sąd w Holandii zdecydował, że dziecko powinno trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Po tej decyzji rodzice, chcąc pozostać z dzieckiem, uciekli do Polski. Wtedy Holandia wystawiła za nimi Europejski Nakaz Aresztowania uznając, że zabierając córkę bez zgody sądu, naruszyli holenderskie prawo

- powiedziała mediom pełnomocnik Holendrów radca prawny Monika Brzozowska-Pasieka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prawniczkę rodziny, dziecko z powodu zaparć trafiło do szpitala, w którym lekarze zalecili lewatywy. Jednak kiedy udali się ponownie do tego szpitala, jedna z lekarek zakwestionowała wskazania poprzednich lekarzy, a dodatkowo uznała, że rodzice – robiąc te lewatywy - dopuszczają się nadużyć wobec dziecka.

Ograniczyli kontakt z maluszkiem

Wtedy zainteresowała się nimi opieka społeczna i skierowała na kolejną obserwację w szpitalu. Rodzice mieli dwie godziny dziennie na kontakt z córką - takie ograniczenie czasowe zakwestionowali psycholog i pielęgniarka tego szpitala, a dziecko zaczęło wykazywać niepokojące zachowania. To spowodowało, że rodzice wypisali je na własne życzenie. Wówczas sąd, na wniosek opieki społecznej, zdecydował o odebraniu dziecka i skierowaniu do placówki opiekuńczo–wychowawczej.

Do Polski rodzina dotarła w ubiegły poniedziałek. Jak przekazała mec. Monika Brzozowska-Pasieka, krakowska prokuratura zdecydowała o zastosowaniu środków wolnościowych i nakazała rodzicom dziecka stawiać się na policję.

Dziewczynka przebywa obecnie na obserwacji w szpitalu w Myślenicach. Tamtejszy sąd, na podstawie decyzji Holandii, wydał postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Tą decyzję będziemy starali się zmienić, tak by na czas postępowania karnego, dziecko mogło pozostać z rodzicami

– przekazała prawniczka rodziny.

Jak dodała, prawnicy rozpoczęli także procedurę azylową dla tej pary. Równocześnie małżeństwo walczy o swoje prawa w Holandii, gdzie podejrzenia wobec nich odpiera inny prawnik. Według informacji przedstawicielki rodziny, w czwartek holenderski sąd rodzinny odroczył wydanie wyroku w tej sprawie, gdyż – jak uznał – sprawa nie jest oczywista i musi być przeanalizowana.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#dziecko #azyl #Holandia

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo