Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Przemycali papierosy... balonami meteorologicznymi

W środę służby poinformowały, że w wyniku wspólnej akcji Podlaskiej Straży Granicznej i policji zatrzymano dwóch obywateli Polski podejrzewanych o przemyt papierosów przez granicę polsko-białoruską z wykorzystaniem balonów meteorologicznych.

Autor: Anna Zyzek

W gminie Kuźnica zatrzymano dwóch 21-letnich obywateli Polski podejrzanych o przemyt papierosów przez granicę polsko-białoruską z wykorzystaniem balonów meteorologicznych – poinformowały w oficjalnych komunikatach Podlaska Straż Graniczna oraz policja.

W komunikacie służb przekazano:

„Zatrzymani 21-letni mężczyźni podejrzani są m.in. o przemyt wyrobów tytoniowych przy pomocy balonów meteorologicznych przez granicę polsko-białoruską. W czynnościach udział brali również przewodnicy z psami służbowymi KAS”

Przemycali papierosy na potęgę

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono m.in. telefony, karty SIM oraz sprzęt umożliwiający lokalizowanie balonów. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany, wobec drugiego sąd zastosował dozór policyjny.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, gdzie w ramach jednego śledztwa łączone są wszystkie przypadki przemytu z użyciem balonów. Jak przekazał w środę Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prokuratury, prok. Łukasz Janyst, osobie objętej aresztem zarzucono udział w pięciu takich przemytach, w których łącznie przewieziono 11,5 tys. paczek nielegalnych papierosów. Do zdarzeń miało dochodzić od września 2024 roku do kwietnia 2025 roku.

Mężczyzna usłyszał również zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo, według prokuratury, dwukrotnie nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał z przemytem papierosów.

Prok. Janyst poinformował również, że mężczyźnie postawiono zarzut naruszenia tzw. ustawy sankcyjnej – ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Jak przypomniał, przepisy te kwalifikują przemyt papierosów jako zbrodnię, za którą grozi kara co najmniej trzech lat więzienia.

Drugiemu z zatrzymanych przypisano udział w jednym przypadku przemytu. W jego przypadku zastosowano m.in. poręczenie majątkowe.

W ostatnich tygodniach służby informowały o kolejnych przypadkach przemytu papierosów przy użyciu balonów meteorologicznych na terenie województwa podlaskiego. Tylko podczas minionego weekendu odnotowano 10 takich zdarzeń – siedem z nich wykryła Straż Graniczna, a trzy policja. Łącznie przemycono w ten sposób około 15 tys. paczek papierosów – 10 tys. ujawniła SG, a 4,9 tys. policja. W związku z tymi incydentami zatrzymano dwóch obywateli Polski oraz trzech Białorusinów.

W środę rano policja poinformowała o odnalezieniu kolejnych dwóch balonów – jeden znajdował się w Białymstoku przy ul. Lodowej, drugi w miejscowości Olszewo w gminie Boćki.

Służby ostrzegają, że:

„Wykorzystywanie balonów meteorologicznych do przemytu papierosów sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu. Takie balony mogą być napełnione wodorem, który w odpowiedniej proporcji z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. W przypadku zauważenia balonu meteorologicznego należy przede wszystkim informować służby” 

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl, PAP