Prymas Polski weźmie udział w pogrzebie papieża seniora

Prymas Polski abp Wojciech Polak weźmie udział w pogrzebie papieża seniora Benedykta XVI, który odbędzie się w Watykanie w najbliższy czwartek – poinformował w poniedziałek wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej bp Radosław Orchowicz.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Metropolita gnieźnieński zwrócił się do wszystkich diecezjan z prośbą o modlitewną pamięć za zmarłego, prosi również księży, by w najbliższym czasie odprawili mszę św. żałobną w jego intencji we wspólnotach parafialnych.

- "Jako archidiecezja gnieźnieńska chcemy jednoczyć się w modlitwie za zmarłego papieża, dlatego w dniu pogrzebu zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 12.00 będzie sprawowana msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI"

- poinformował bp Orchowicz.

Papież senior Benedykt XVI, zmarł w sobotę, zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r., był 265 papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swego urzędu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra.

Do Watykanu udadzą się także władze archidiecezji krakowskiej z metropolitą abp. Markiem Jędraszewskim, a także przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego. Kuria nie przewiduje zorganizowanych pielgrzymek.

Wśród reprezentantów archidiecezji krakowskiej będzie również kard. Stanisław Dziwisz, który osobiście znał zmarłego papieża i którego ten – jak wspominał kardynał w oświadczeniu wydanym w sobotę – darzył przyjaźnią. Do Watykanu pojedzie również m.in. proboszcz katedry na Wawelu ks. dr Paweł Baran. Kraków reprezentować będą także przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z rektorem ks. prof. Robertem Tyrałą.

 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#papież #Watykan #Benedykt XVI

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo