Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Prognoza rządu Tuska: Podwyżki emerytur w przyszłym roku prawie dwa razy mniejsze niż w obecnym

Z komunikatu po posiedzeniu rządu wynika, że gabinet Donalda Tuska przewiduje prawie dwa razy niższą waloryzację emerytur i rent w 2025 roku niż ta, która została dokonana w bieżącym roku. Rząd prognozuje, że podwyżka dla seniorów wyniesie nie mniej niż 6,78 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk
screen - twitter.com/PremierRP
"Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc."

–  można przeczytać w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Jaka jest narracja? Mówi się, że inflacja nie jest już tak wysoka jak w poprzednich latach, dlatego emeryci nie mają co liczyć na imponujący wzrost świadczeń. 

Rząd prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Przy takim wskaźniku koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane w ten sposób, wyniesie około 28 miliardów złotych.

W porównaniu z obecnym rokiem nie wygląda to ciekawie - waloryzacja w 2024 roku wyniosła bowiem 12,12 proc. Dzięki temu minimalna emerytura wzrosła do 1780,96 zł.

 

 Źródło: money.pl, niezalezna.pl

 

#emerytury #waloryzacja #rząd #prognoza #podwyżka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

luk
Wczytuję ocenę...
Wideo