Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.

twitter.com/@prezydentpl

Prezydent uroczyście podpisał ustawę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną - krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, krótko mówiąc walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę"

- powiedział prezydent.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Planowana jest poprawa organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że jest to szczególny dzień, gdyż podpisana ustawa "zjednoczyła wszystkich we wspólnym myśleniu, jak rozwiązywać problemy onkologiczne".

Zaznaczył, że w pracach nad Krajową Siecią Onkologiczną duży wkład mieli sami pacjenci.

"Wszystkie rozwiązania, które dotyczą bezpośrednio pacjentów były konsultowane z organizacjami pacjentkami. Oczywiście te dyskusje nie zawsze przebiegały spokojnie, jednak to było prawo, które się wykuwało w dialogu między stroną rządową, między panem prezydentem, między organizacjami pacjenckimi, środowiskiem lekarskim, medycznym"

- powiedział minister.

Jak dodał, Krajowa Sieć Onkologiczna jest "pierwszym propacjenckim rozwiązaniem, które powstawało od początku do końca w duchu dialogu".

Wskazał, że nowością dla pacjentów będzie instytucja Koordynatora. "To osoba, która ma +za rękę+ przeprowadzić pacjenta w tym trudnym okresie choroby. Koordynator ma umówić pacjenta na diagnostykę, pilnować czasu, żeby kolejne badania, albo też terapia odbywały się odpowiednich odstępach czasowych. To koordynator organizuje dla pacjenta konsylium" - zaznaczył Niedzielski.

To rozwiązanie - jak mówił - realizuje kolejny postulat Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli to, że "każdy pacjent będzie korzystał z tej samej najlepszej, opartej na standardach międzynarodowych wiedzy, jak skutecznie leczyć".

Podkreślił, że pacjent w tym trudnym dla niego okresie będzie mógł zawsze zadzwonić na telefon, który w pilotażu - jak wskazał minister - był odbierany 24 godziny na dobę. "To jest to realne wsparcie, które spowoduje, że pacjent nie będzie zagubiony w chorobie" - dodał szef MZ.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo