Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent odznaczył ks. Juliana Marecika

Prezydent Andrzej Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji oraz za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

ksiądz Julian Marecik
Polska Misja Katolicka - pmkkassel.de

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył doradca Piotr Serafin podczas uroczystości związanych z jubileuszem 50–lecia kapłaństwa ks. Juliana Marecika w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Łoniowej w diecezji tarnowskiej.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji, za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, ks. Julianowi Marecikowi" - poinformowała w niedzielę KPRP.

Ks. kan. Julian Marecik w latach 1991-2017 r. pracował wśród rodaków w Polskiej Misji Katolickiej pw. św. Brata Alberta w Kassel - jednej z najmłodszych w Niemczech.

W ramach Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego, prowadzona tam dla dzieci i młodzieży naukę języka polskiego, organizowano zabawy karnawałowe, wieczorki andrzejkowe, pielgrzymki po Europie i wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Natomiast w ramach tradycyjnych form działalności duszpasterskiej od początku misji sprawowane są tam w j. polskim msze św. w niedziele i święta. Ponadto przeprowadzane są rekolekcje wielkopostne i adwentowe oraz katechizacja dzieci i młodzieży z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.

W niedzielę 2 czerwca o godz. 11.15 ks. Julian Marecik będzie świętował wraz z wiernymi polonijnej misji w Kassel swój kapłański jubileusz - poinformował ośrodek.

Wśród Polonii posługuje obecnie ok. 2 tys. kapłanów z Polski, z czego w państwach Europy Zachodniej blisko 800 duchownych. Eucharystie celebrowane są w ok. 1,5 tys. ośrodkach duszpasterskich. Obecnie rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech jest ks. dr Michał Wilkosz.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

gb
Wczytuję ocenę...
Wideo