Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Prezydent Duda: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej

- Oddajemy cześć bohaterom, którzy za niezłomność płacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie. Pamięć o nich przetrwała, przechowywana w rodzinach, społecznościach lokalnych, a w ostatnich dekadach została przywrócona całemu narodowi - napisał w przesłaniu na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda - prezydent RP
@prezydentpl - twitter.com

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas ceremonii list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister w KPRP, Andrzej Dera.

W pierwszych słowach swojego przesłania, prezydent zaznaczył, że "łączy się w hołdzie dla poległych za wierność Ojczyźnie ze wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć o ich bohaterstwie" oraz pozdrowił "osoby i środowiska zaangażowane w organizację obchodów tego święta i uczestników uroczystości ku czci podziemia antykomunistycznego".

"Wspominamy dziś żołnierzy drugiej konspiracji – tajnej struktury, która powstała 80 lat temu. Na progu 1944 roku walcząca z Niemcami armia sowiecka wkroczyła na przedwojenne terytorium II Rzeczypospolitej. Nasi przywódcy byli świadomi, że tak zwani wyzwoliciele chcą poddać Polskę władzy Stalina, dlatego postanowili stworzyć sieć oporu uzupełniającą działania Armii Krajowej. Zaczątkiem nowego podziemia niepodległościowego stała się organizacja „Nie”, tworzona przez gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”"

– napisał Andrzej Duda, zwracając uwagę na okrągłą rocznicę "narodzin zrywu".

Prezydent wskazał na społeczny aspekt kultywowania pamięci o Wyklętych i rolę społeczności lokalnych w tej sprawie.

"Oddajemy cześć bohaterom, którzy za niezłomność płacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie. Pamięć o nich przetrwała, przechowywana w rodzinach, społecznościach lokalnych, a w ostatnich dekadach została przywrócona całemu narodowi. Dzięki olbrzymiej pracy badaczy odnaleziono, zidentyfikowano i godnie pogrzebano szczątki wielu bohaterów podziemia antykomunistycznego. W wielu miejscowościach powstały pomniki upamiętniające ich heroizm i poświęcenie. Władze samorządowe nazywają ich imionami ulice, place i parki. Także lokalne instytucje kultury, muzea, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne i liczni społecznicy odgrywają doniosłą rolę w przypominaniu Wyklętych–Niezłomnych. Często są to bowiem bohaterowie walk o wolną Polskę najbliżsi miejscowej społeczności, znani osobiście starszym, a młodszym – ze wspomnień domowych i sąsiedzkich"

– napisał Andrzej Duda.

Prezydent RP zaznaczył, że "ze współczuciem myśli o rodzinach ofiar komunistycznych represji, które nadal nie znają losów aresztowanych i zaginionych bez wieści bliskich" i podziękował tym, którzy kultywowali dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych.

"Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością i obowiązkiem niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent Duda.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo