Premier Morawiecki: Rezygnacja z polityki klimatycznej jest jednoznaczna z polexitem. Nie dam się wepchnąć w tę narrację

- Ponieważ polityka klimatyczna UE jest rdzeniem polityki gospodarczej całej UE i wszyscy, którzy znają się na UE, wiedzą, że gdybyśmy sobie chcieli wyjść z polityki klimatycznej, tak po prostu zrezygnować z polityki klimatycznej UE, byłoby to jednoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej de facto - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas wywiadu opublikowanego w środę na "Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha" premier Mateusz Morawiecki był pytany, dlaczego w Polsce brakowało węgla.

- Ponieważ od wielu lat byliśmy zmuszani do tego, aby zamykać kopalnie węgla. Przypominam sobie różne przemowy naszych szanownych oponentów w Sejmie, którzy apelowali, żeby zamykać kopalnie węgla kamiennego jeszcze szybciej, żeby dostosować się do tych mód współczesności jeszcze szybciej - wskazał premier, dodając, że "to dopiero wielki kryzys energetyczny końcówki roku 2021 i całego 2022 r. doprowadził do tego, że szereg elektrowni węglowych zostało na powrót uruchomionych w Europie Zachodniej i energetyka węglowa na krótko odzyskała swoją rentowność".

Zdaniem szefa rządu "brutalna polityka" klimatyczna Unii Europejskiej, prowadzi do tego, że koszty uprawnień do emisji 1 tony CO2 znowu oscylują wokół 100 euro, a to spowoduje, że energetyka węglowa nie będzie opłacalna.

- Ponieważ polityka klimatyczna UE jest rdzeniem polityki gospodarczej całej UE i wszyscy, którzy znają się na UE, wiedzą, że gdybyśmy sobie chcieli wyjść z polityki klimatycznej, tak po prostu zrezygnować z polityki klimatycznej UE, byłoby to jednoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej de facto

– stwierdził Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że ci, którzy tak mówią, "radykałowie, z jednej czy drugiej strony, albo świadomie, albo nie świadomie chcą nas wepchnąć w narracje Polexitu".

- Ja nie dam się wepchnąć w narrację Polexitu i wolę manewrować między tymi skałami, czasami ostrymi wystającymi skałami ponad wody. I co nam się do tej pory całkiem nieźle udaje, niż dać się wpuścić w taką pułapkę - podkreślił Morawiecki.

Premier, pytany był też o to czy to oznacza, że nie popiera "narracji zniesienia ustawą dyrektywy ETS", odpowiedział: "To nie jest możliwe w planie europejskim. To proponują ci, którzy albo nie mają wiedzy, albo mają po prostu złą wolę w tej kwestii".

Szef rządu był pytany, czy obecny kryzys jest szansą, by Polska okrzepła, wzmocniła się.

- Taką wielką szansą jest to, że udało się rządowi PiS po raz pierwszy w historii Polski naprawić system finansów publicznych - ocenił Morawiecki.

Przypomniał, że "był taki ruch egzekucyjny w XVI wieku, który chciał naprawić armię, finanse publiczne i sądy".

- 500 lat minęło i można powiedzieć, że cały czas to są nasze trzy pięty achillesowe, ale jedną z nich już (...) w dużym stopniu zreperowaliśmy. To są właśnie finanse publiczne. Teraz umacniamy nasza armię, a myślę, że w kolejnej kadencji, w kolejnych kadencjach również uda nam się usprawnić nasze sądownictwo

– zapewnił Morawiecki.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (108)
Anonim 15.03.2023 15:36
Ale może warto zapytać Polaków czego chcą, a nie czego życzą sobie jaśnie państwo rządzący.Najpierw się zgodziła na FIT FIR 55, a teraz udaje ofiarę. Polexit natychmiast.
Andreu2 15.03.2023 13:20
Coraz jaśniej widać,że ta polityka wpisuje się w plany Niemieckiej dominacji.Nie ma dla Morawieckiego innego wyjścia.Najwyżej możemy ponarzekać na niedobrą UE,która nas do tego zmusza.
xavi 15.03.2023 13:05
Powiedział co wiedział, żałosne. A może tak przedstawi założenia jak będzie wyglądać rozwój gospodarczy, ceny energii , i obciążenie obywateli bez i z tą jego "polityka klimatyczną"! Najlepiej na 10 lat do przodu .
Anonim 15.03.2023 13:02
..... dzisiaj w Holandii odbywają się wybory do Stanów Prowincji , odpowiednika senatu.... w sondażach prowadzi partia BBB , ktora przeciwstawia się klimatycznym fanaberiom Brukseli , ktora pod pretekstem wysokiego stężenia azotu , nakazała Holandii zlikwidowanie hodowli zwierząt... nawet siłą !.... lewacki rząd jest przerażony i urządza kabarety w rodzaju debat prawica -lewica .... w których lewicę reprezentują b. komuniści z Zielonych i socjalisci , a za prawicę biega ....
Anonim 15.03.2023 12:47
Mam diametralnie inne zdanie ! Wyjść i tak trzasnąć drzwiami by wszystkie zubożające społeczeństwa " politycy" mieli o czym gadać !
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo