Premier Morawiecki: Kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna

- Kara śmierci za najcięższe przestępstwa, moim zdaniem, powinna być dopuszczalna. Uważam że [jej zniesienie] to był taki przedwczesny wynalazek lat 90. czy wcześniejszych. W tym względzie również nie zgadzam się z nauką Kościoła akurat, bo jestem zwolennikiem kary śmierci - powiedział podczas sesji Q&A premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas sesji pytań i odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie kary śmierci.

- Generalnie należałoby to przemyśleć i nie postępować pochopnie, tak jak współczesny świat, żeby szybko wyeliminować karę śmierci - ocenił.

- Kara śmierci za najcięższe przestępstwa, moim zdaniem, powinna być dopuszczalna. Uważam że [jej zniesienie] to był taki przedwczesny wynalazek lat 90. czy wcześniejszych. W tym względzie również nie zgadzam się z nauką Kościoła akurat, bo jestem zwolennikiem kary śmierci

- powiedział szef rządu.

Kara śmierci jest całkowicie wycofana w ponad 100 krajach świata, w tym w całej Europie (poza Białorusią i Rosją), a także w Australii, Kanadzie, Meksyku, Argentynie i wielu krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

W Polsce kara śmierci w praktyce wykonywana do końca lat 80. XX wieku, prawnie została zniesiona w 1998 r. W latach 1988-1996 sądy wydały cztery wyroki KS. W 1995 r. zmiany kodeksy wprowadziły moratorium na jej wykonywanie, które trwało już faktycznie od kilku lat.

Według Ogólnopolskiego Badania Wiktymizacyjnego Polaków przeprowadzonego w roku 2022 r. za przywróceniem kary śmierci w polskim kodeksie karnym opowiedziało się 43 proc. Polaków, 41 proc. było temu przeciwne. 
 

 Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl

 

#kara śmierci #Mateusz Morawiecki

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo