Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier Danii o polskiej obronności: Jesteście dla nas modelem do naśladowania

Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska i Dania wykluczają inne scenariusze poza tym, dzięki któremu Ukraina utrzyma integralność i niepodległość. "Będziemy współpracowali nad jednolitym stanowiskiem UE wobec wojny w Ukrainie" - zapewnił Tusk podczas konferencji z szefową duńskiego rządu.

Premier Królestwa Danii Mette Frederiksen oraz premier Donald Tusk
fot. Krystian Maj - Kancelaria Premiera

W poniedziałek po południu premier Donald Tusk spotkał się z przebywającą z wizytą w Polsce premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. "Mamy kolejne spotkanie dotyczące przyszłości Europy" - powiedział Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej.

Jak dodał, z szefową duńskiego rządu "dzielimy bardzo podobne poglądy". "W sprawie najważniejszej, jaką jest bezpieczeństwo Europy, wojna wywołana przez rosyjską agresję na Ukrainę i potrzeba szybkiej i efektywnej pomocy dla Ukrainy, i to nie w najbliższych latach, ale w najbliższych dniach i tygodniach. To wszystko łączy Danię i Polskę oraz panią premier ze mną. Mamy tutaj nie podobne, a identyczne poglądy" - mówił Tusk.

"Współpraca między Polską a Danią jest częścią regionalnej współpracy, a rola pani premier jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o konsolidację działań państw północno-wschodniego regionu Europy" - wskazał szef polskiego rządu.

Jak zapewnił, Polska i Dania będą stały "na straży tej jednoznaczności UE w ocenie zdarzeń na Wschodzie". "Będziemy współpracowali dziś i w przyszłości nad jednolitym, jasnym i uczciwym stanowiskiem UE wobec wojny na Ukrainie, będziemy wśród tych którzy pomagają i mobilizują innych do pomocy Ukrainie" - mówił Tusk.

"Dania i Polska wykluczają jakikolwiek inny scenariusz niż ten, dzięki któremu Ukraina utrzyma swoją integralność i niepodległość" - podkreślił polski premier.

"Polska jest czołowym krajem w budowaniu europejskiej obronności"

Premier Królestwa Danii Mette Frederiksen przyznała, że obydwoje z premierem Tuskiem zgadzają się, że "UE powinna robić więcej w dziedzinie bezpieczeństwa i wzmacniać NATO tak, aby Putin nie mógł zmieniać granicy Europy siłą".

"Jesteście dla nas modelem do naśladowania" - podkreślała Frederiksen. Poinformowała, że wspólnie z premierem Tuskiem zgodzili się również w tej kwestii, że oba kraje powinny kontynuować wsparcie dla samoobrony Ukrainy. "To powinno jeszcze bardziej zacieśniać nasze działania" - dodała szefowa duńskiego rządu.

Zwróciła uwagę, że wzrasta liczba ataków z powietrza na terytorium Ukrainy, zarówno na cele wojskowe, jak i na infrastrukturę cywilną. W tym kontekście oceniła, że należy wspierać Ukrainę również w zakresie obrony przeciwlotniczej, o co apelował w ubiegłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Niemcy już zareagowały przekazując dodatkowe Patrioty Ukrainie. Powinny za tym iść kolejne dostawy. Trzeba to teraz robić, żeby Ukraina mogła ochronić się przed atakami i zabezpieczać infrastruktury" - dodała Frederiksen.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo