Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Dobrzyński: Komenda Stołeczna Policji wystąpiła o wydanie listu gończego wobec b. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego • • •

Powstanie program dla osób wyleczonych z COVID-19

Na Podkarpaciu powstanie program, który pomagać ma osobom wyleczonym z COVID-19. Dzięki programowi ozdrowieńcy mają łatwiej wrócić na rynek pracy. Mają mieć też zapewnioną opiekę zdrowotną i rehabilitacyjną.

Województwo Podkarpackie

List intencyjny w sprawie uruchomienia takiego programu został podpisany (zdalnie) przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwestra Czopka i podkarpackiego inspektora sanitarnego Adama Sidora.

Jak podkreślił na konferencji transmitowanej online marszałek Ortyl, program ma pomóc mieszkańcom, którzy wyzdrowiali z COVID-19, by jak najszybciej mogli wrócić do pełnego zdrowia i normalnego funkcjonowania w życiu społecznym.

"COVID-19 to nowa choroba, jej przebieg kliniczny jest dopiero przedmiotem obserwacji i analiz, jednakże z już dostępnych doniesień wynika, że ozdrowieńcy z powodu przebytych stanów zapalnych doświadczają licznych, bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, powikłań oraz nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu np. płuc. Chcemy, by nasze działania pomogły zawalczyć o ich pełne zdrowie"

– przekonywał Ortyl.

Założeniem programu jest opracowanie, a następnie wdrożenie projektów oraz przedsięwzięć, które wesprą powrót osób, które chorowały na COVID-19, na rynek pracy. Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu stanu zdrowia, leczeniu i rehabilitacji.

Projekty w ramach programu będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 i z funduszy przyszłej perspektywy finansowej UE, z budżetu państwa, z budżetu województwa podkarpackiego, Narodowego Funduszu Zdrowia i z innych źródeł.

Jak dodał marszałek, wstępnie można mówić o 40 mln zł, które zostaną przeznaczone na realizację tego programu.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła w swojej wypowiedzi, że uruchomienie takiego programu oznacza, że region staje się liderem w skali kraju, jeśli chodzi o takie inicjatywy.

Projekty realizowane w ramach programu będą miały również wymiar badawczo-epidemiologiczny, leczniczy i rehabilitacyjny, pozwolą także na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Głównymi koordynatorami projektów będą Uniwersytet Rzeszowski i Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Rektor uniwersytetu Sylwester Czopek powiedział, że program jest innowacyjny, a co za tym idzie, wiąże się z tym pewna "doza niepewności". "Mamy nadzieję na dobre rezultaty naszych badań. To pierwszy taki projekt w Polsce, a to oznacza, że inni naukowcy będą się do niego odwoływać" – zwrócił uwagę Czopek.

W ramach programu zostanie przeprowadzony projekt o charakterze badawczo-epidemiologicznym, przeprowadzony na dorosłych oraz dzieciach przez okres od 3 do 5 lat. Jego liderem będzie Uniwersytet Rzeszowski, a partnerami dwa rzeszowskie szpitale kliniczne, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, dwa podkarpackie uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju i w Rymanowie-Zdroju, a także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Zdaniem podkarpackiego inspektora sanitarnego Adama Sidora program, który powstanie w regionie, wchodzi już w kolejny etap "procesu postpandemicznego". Zadeklarował pełną współpracę przy tworzeniu programu.

W ramach programu kupiony zostanie też potrzebny sprzęt dla szpitali i uzdrowisk, a także powstanie bank próbek materiału biologicznego. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp