Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Powrót do Radomia po ponad 45 latach. „Kuba” na manifestacji solidarności z uwięzionymi posłami

- Wczoraj w nocy protestowała z nami pod więzieniem w Radomiu Urszula Sikorska - Kelus "Kuba". W latach 70 więzień polityczny z Rakowieckiej. Do Radomia w 76 r. jeździła wielokrotnie z pomocą dla rodzin pobitych i aresztowanych robotników - napisał na Twitterze Kacper Kamiński, syn osadzonego w Areszcie Śledczym w Radomiu posła Mariusza Kamińskiego.

Urszula Sikorska-Kelus
Kacper Kamiński - Twitter.com

Protesty robotnicze w 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku wywołały wśród antykomunistycznych środowisk inteligenckich potrzebę współdziałania ze środowiskami robotniczymi i pomocy represjonowanym po "Czerwcu". We wrześniu 1976 r. w Warszawie powstał Komitet Obrony Robotników (KOR), którego głównym celem była trojaka pomoc represjonowanym osobom uczestniczącym w protestach robotniczych i ich rodzinom - pomoc finansowa, pomoc prawna i lekarska oraz informowanie opinii publicznej.

O pomocy dla robotników Radomia śpiewał w słynnej "Balladzie o szosie E7" Jan Krzysztof Kelus, dziś kawaler Orderu Orła Białego, w latach 70. - zaangażowany wraz z żoną w działalność pomocową KOR.

"Nadziei miałem bardzo niewiele/Że na coś przyda się to jeżdżenie/Mówiąc po prostu raczej myślałem/Że to się znowu skończy więzieniem"

- śpiewał Kelus.

I w innym fragmencie:

"Kuba jeździła zwykle w soboty/Wracała stamtąd jakby z daleka/Pamiętam dobrze te jej powroty/Każdy z nas wolał jeździć niż czekać".

"Kuba", Urszula Sikorska-Kelus, żona Jana Krzysztofa Kelusa, ponownie przyjechała do Radomia. Tym razem w czwartek.

- Wczoraj w nocy protestowała z nami pod więzieniem w Radomiu Urszula Sikorska - Kelus "Kuba".  W latach 70. więzień polityczny z Rakowieckiej. Do Radomia w 1976 r. jeździła wielokrotnie z pomocą dla rodzin pobitych i aresztowanych robotników. Dziś tą samą szosą przyjechała po 30 latach wolnej Polski, żeby wraz ze zgromadzonymi pod murami więzienia ludźmi znowu zaprotestować przeciwko bezprawiu. Walczy wraz z nami o wolność uczciwego i prawego człowieka, patrioty - Mariusza Kamińskiego

– napisał na Twitterze syn Mariusza Kamińskiego, Kacper.

W czwartkowy wieczór pod Aresztem Śledczym w Radomiu zebrał się tłum manifestujących solidarność z osadzonym tam posłem Mariuszem Kamińskim. Żona polityka zapowiedziała, że będą się tam gromadzić codziennie, aż do momentu uwolnienia męża.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#bezprawie Tuska #Radom #Urszula Sikorska-Kelus

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo