Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Polska Agencja Uzbrojenia chce kupić broń przeciwpancerną

Agencja Uzbrojenia chce kupić granatniki przeciwpancerne w jak najszybszym terminie - poinformował rzecznik prasowy Agencji ppłk Krzysztof Płatek. Wojsko szuka prostych jednorazowych granatników, które uzupełnią już posiadane środki przeciwpancerne, w tym kierowane pociski Spike i ppk Javelin.

Zdjęcie ilustracyjne
Photo by Sgt. 1st Class Ben Houtkooper34th Red Bull Infantry Division - https://www.dvidshub.net/image/2673475/practice-makes-perfect-saber-strike, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49778464

Rzecznik Agencji Uzbrojenia o możliwym "priorytetowym" zakupie granatników przeciwpancernych wspomniał podczas dyskusji na Twitterze.

"Agencja Uzbrojenia priorytetowo traktuje wzmocnienie zdolności zwalczania celów panc. przez Siły Zbrojne RP. Podejmujemy działania mające na celu umożliwienie pozyskania m.in. lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych w jak najszybszym terminie"

- napisał w poniedziałek pod jednym z postów na profilu Agencji Uzbrojenia.

Do tej informacji odniósł się w środę portal Defence 24, który zasugerował, że zakup granatników może być zrealizowany w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i ma związek z efektywnym wykorzystywaniem takiej broni przez Ukraińców broniących się przed siłami pancernymi rosyjskiego najeźdźcy.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ppłk Płatek przyznał, że ostatnie zmiany wprowadzone w systemie pozyskiwania uzbrojenia na potrzeby sił zbrojnych, w tym wzmocnienie roli Agnacji Uzbrojenia umożliwiły "bardziej elastyczne reagowanie" i "piorytetyzację potrzeb" polskiego wojska "w związku ze zmianami w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego".

Dlatego pozyskanie samych granatników może odbyć się w ramach programu operacyjnego GROT, jako "potrzeby perspektywicznej", lub jako zakup w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Nie zostało jeszcze przesądzone, który z tych trybów zastanie zastosowany.

Ppłk Płatek podkreślił również, że siłom zbrojnym chodzi o pozyskanie także innych elementów sytemu rażenia środkami przeciwpancernymi.

- Aktualnie trwa realizacja umów dot. pozyskania przeciwpancernych pocisków kierowany Spike oraz pocisków ppk Javelin - trwają dostawy tej broni

 - powiedział rzecznik.

Dywersyfikacja środków przeciwpancernych ma służyć zaspokojeniu potrzeb armii na różnych jej poziomach (np. na szczeblu drużyny, batalionu itd.). Ważnym aspektem jest też szkolenie i obsługa takiej broni - znacznie prostsza w przypadku jednorazowych granatników, trudniejsza w przypadku pocisków kierowanych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (90)
OL 09.03.2022 18:24
Madrosc etapu, Mesko dostalo na investycje 400mln zl a na durne abramsy wydali miliardy, przy takich przenosnych rakietkach ja nie wsiadam ani do Abramsa ani do helikoptera, Ja chce miec milion "PIORUNOW" i kazdy przeszkolony ma miec jeden w domu.
castllnas 07.03.2022 14:15
  • Komentarze: 20040
Trzeba było wcześniej kupować a nie liczyć na kilka sztuk śmigłowców, samolotów i czołgów. Lepiej mieć dużo tańszej broni niż bardzo mało najlepszej.
Anonim 08.03.2022 11:03
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, jak mawiali starożytni Polacy.
Anonim 07.03.2022 13:33
Takie proste wyrzutniki p. panc. należałoby zacząć rozdawać w Auchan czy też innym hipermarkecie. W obecnych czasach każdy powinien mieć możliwość posiadania tej lekkiej broni i trzymać ją na parapecie. NATO i ogólnie rozumiany zachód jeszcze się łudzą, że wojny nie będzie. Będzie i to tym bardziej dotkliwa, o ile nie podejmie się natychmiastowego działania, chociażby w zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i pomocy militarnej bandycko najechanemu państwu.
Anonim 06.03.2022 21:14
do wszystkich tzw. znawców wojska i broni których teraz jest chyba więcej od znawców piłki nożnej lekką bronią p-panc nie wygrywa się wojny to broń defensywna owszem potrzebna dla lekkiej piechoty ale żeby wygrać wojnę trzeba mieć broń ofensywną nowoczesne samoloty broń rakietową artylerię i czołgi jak mawiał generał Patton wojnę wygrywa ten kto się rusza i atakuje i właśnie tego brakuje Ukraińcom mocnego kontrataku niestety ale przewagę ogniową w tej wojnie mają kacapy więc zakup przez WP samolotów f 35 czy nowoczesnych czołgów jest jak najbardziej potrzebne
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo