Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polscy i niemieccy ratownicy uczą się języka sąsiadów

Blisko stu polskich i niemieckich ratowników medycznych rozpoczęło naukę języka sąsiadów. W przyszłości ma to ułatwiać współpracę pomiędzy ratownikami na polsko-niemieckim pograniczu w sytuacjach ratowania życia i zdrowia.

3dman_eu

W szkoleniach językowych bierze udział łącznie 90 ratowników medycznych; 50 z Niemiec i 40 z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego pogotowia. To ratownicy ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Gryfina, Goleniowa, Chojny, Pyrzyc i Gryfic. Pierwsze lekcje ratownicy mają już za sobą.

"Jeden moduł trwa tydzień i obejmuje ośmiogodzinne bloki edukacyjne" - powiedziała cytowana w informacji prasowej prowadząca zajęcia Dorota Orsson. Jak dodała, "Dla każdej grupy przewidziane są trzy moduły językowe".

"Zaangażowanie polskich ratowników jest na bardzo wysokim poziomie. W grupach są osoby zarówno zdecydowanie początkujące, jak i zaawansowane. Nauczanie specjalistycznego języka zawodowego z obszaru ratownictwa medycznego na poziomie A0/A1 to praca pionierska, która mam nadzieję zostanie zwieńczona publikacją polsko-niemieckich materiałów dydaktycznych"

- kontynuowała Orsson. Jak dodała, "Na niezbędnych strukturach językowych ćwiczymy schematy komunikacyjne z obszaru tematyki ratownictwa medycznego".

Ratownicy medyczni uczą się języka swoich sąsiadów najpierw na lekcjach (każdy weźmie udział w sumie w 120 lekcjach), a później za pomocą specjalnej, stworzonej na potrzeby projektu platformy.

Zdobyte umiejętności językowe ratownicy medyczni z Polski i Niemiec przetestują w praktyce podczas wspólnych szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych. Ma on powstać w br. w filii pogotowia w Międzyzdrojach. Ośrodek zostanie wyposażony w nowoczesne symulatory wyglądające i reagujące jak żywi pacjenci; mrugają one oczami, ich klatka piersiowa się porusza, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, czy podać im leki.

Celem szerszego przedsięwzięcia, w ramach którego odbywają się lekcje języka obcego i powstanie ośrodek jest integracja i optymalizacja współpracy w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego, także zapewnienie zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia.

Przedsięwzięcie ma na celu m.in. wdrożenie transgranicznego dysponowania akcjami ratunkowymi, a także stworzenie i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej.

To pilotażowy program, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu przedsięwzięć. Prace nad powstaniem i realizacją przedsięwzięcia, którego partnerem wiodącym jest niemiecki uniwersytet medyczny w Greifswaldzie trwają od 2014 r.

Koszt całego projektu wynosi nieco ponad 2,3 mln euro. Uzyskał on dofinansowanie z programu Interreg w wysokości prawie 2 mln euro. Budżet zachodniopomorskiego pogotowia wynosi nieco ponad 1 mln euro, z czego wkład własny pogotowia to kwota prawie 157 tys. euro.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo