Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Szczerski: Rosja musi przegrać tę wojnę na polu walki. Dyplomacja okazuje się nieskuteczna

- Ta wojna musi być wygrana, Rosja musi ją przegrać. Niestety, jak widać, tę wojnę da się wygrać lub przegrać jedynie na polu walki, a dyplomacja jest narzędziem, które okazuje się do tej pory nieskuteczne - powiedział w RMF FM prof. Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ w Nowym Jorku.

Facebook.com/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Antonio Guterres złoży wizytę w Moskwie w najbliższy wtorek; spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Odbędzie również robocze spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. 

- Misja sekretarza generalnego wynika z mandatu, jaki otrzymał od całego ONZ, bo taka jest opinia zdecydowanej większości państw, która została wyrażona w rezolucji ONZ, że trzeba powstrzymać Putina od działań zbrojnych na Ukrainie. To jest jedyny sens tej wizyty - podkreślił Szczerski dzisiaj w radiu RMF.

Jak dodał, chodzi o "przedstawienie Putinowi opinii świata, a ona brzmi jednoznacznie: tę wojnę trzeba natychmiast przerwać, a sprawców, w tym także samego prezydenta Putina, osądzić".

- Nie ma dyskusji, to z czym mamy do czynienia, to jest agresja rosyjska, jest to napaść Rosji na sąsiednie państwo bez jakiegokolwiek uzasadnienia. W tym względzie nie ma pola do dyskusji o rzeczywistości. Ta wojna musi być wygrana, Rosja musi ją przegrać. Niestety, jak widać, tę wojnę da się wygrać lub przegrać jedynie na polu walki, a dyplomacja jest narzędziem, które okazuje się do tej pory nieskuteczne

 - ocenił Szczerski.

Zapytany przez prowadzącego, czy zgadza się z prezydentem USA, Joe Bidenem, który nazwał Putina "zbrodniarzem wojennym", ambasador RP przy ONZ odpowiedział, że jego zdaniem "na terytorium Ukrainy są popełniane zbrodnie wojenne".

 - odpowiedział Krzysztof Szczerski.

- To nie jest wojna Putina. To jest wojna imperializmu, który zagraża całemu światu.(..) To jest wojna Rosji z globalnym porządkiem. Nie mówmy, że to wojna Rosji z Zachodem, bo część państw uważa, że może się od tego odizolować i trzymać z daleka

- stwierdził.

 Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl, pap

 

#Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (46)
Anonim 24.04.2022 08:52
Kiedy Rosja przegrała? Z Napoleonem, z Hitlerem? Jedynie Polska z panem Wałęsą zadała Rosji śmiertelny cios, spowodowała demontaż imperium zła.
sarmata 23.04.2022 19:36
Zachód się jeszcze łudzi co do intencji Putina?
Anonim 23.04.2022 19:08
NA POŁOWE HELMUTÓW W RZADZIE TO RUSKIE MAJA HAKI WIEC DLATEGO TAM TAK SIE BOJA DOZBROIĆ UKRAINE
Anonim 24.04.2022 08:53
To ruskie też mają Pegasusa?
Anonim 23.04.2022 19:00
RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM KACAPSKA CHOŁOTE
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo