Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polityczne działania wobec prokuratury. Zastępca Prokuratora Generalnego przyznaje: tak źle jeszcze nie było

Czy kiedykolwiek politycy podejmowali tak szeroko zakrojone działania wobec Prokuratury Krajowej? "Przyznam szczerze, że nie. To smutny okres, ale nie pamiętam wydarzenia, żeby to miało aż taką skalę" - mówił w Telewizji Republika prok. Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego.

Robert Hernand
fot. - Telewizja Republika

Prokurator Generalny Adam Bodnar chce wysłać na przymusowy urlop zastępców, którzy nie zgadzają się z jego działaniami. Ogłosił, że polecił trzem prokuratorom wykorzystanie zaległego urlopu - od jutra do 15 marca.

Wśród osób, które otrzymały polecenie wykorzystania urlopu, jest prok. Robert Hernand - zastępca Prokuratora Generalnego. Gościł on w Telewizji Republika, gdzie zdradził szczegóły.

- Potwierdzam, otrzymałem polecenie udania się na zaległy urlop. Odpisałem panu Prokuratorowi Generalnego, że osobą, która jest uprawniona do udzielenia mi urlopu, jest pan Prokurator Krajowy - powiedział Hernand w rozmowie z Katarzyną Gójską.

Wejście siłowe? Hernand: Nie wyobrażam sobie

Mimo zamieszania, jakie wywołały decyzje Adama Bodnara, prok. Hernand uważa, że do paraliżu PK nie doszło. - Prokuratura Krajowa pracuje, prokuratorem krajowym pan prokurator Barski - podkreślił Hernand.

Zastępca Prokuratora Generalnego podkreślił, że nie wyobraża sobie siłowego rozwiązania jako kolejnego działania wobec prokuratury.

Prokuratura Krajowa jest jednym z najważniejszych organów w państwie, każda prokuratura jest ważną instytucją. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by nastąpiło wejście siłowe. Prokuratorzy mają immunitet w zakresie zatrzymania. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że policja czy jakikolwiek inny organ siłowo wchodzi do prokuratury. To moim zdaniem niemożliwe, absolutnie.

– wskazał.

"Wszyscy oczekują spokoju, realizowania ustawowych obowiązków prokuratury i prokuratorów. Ta sytuacja może wywołać elementy zapytania, czy prokuratura prawidłowo funkcjonuje" - dodał, wskazując, że prokuratorzy chcą pracować, realizując swoje obowiązki.

Chcieli "odpolityczniać". A tak jest w praktyce

W ostatnich kampaniach wyborczych sporo mówiło się o "odpolitycznieniu prokuratury". Czy w historii III RP były jakiekolwiek inne wydarzenia wobec Prokuratury Krajowej, które były podejmowały przez polityków, a miałyby taką natężenie i skalę? - zapytała Katarzyna Gójska.

- Przyznam szczerze, że nie. To smutny okres, ale nie pamiętam wydarzenia, żeby to miało aż taką skalę - odpowiedział prok. Hernand.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TELEWIZJI REPUBLIKA:

 Źródło: Telewizja Republika

 

#Robert Hernand #Prokuratura Krajowa #bezprawie Tuska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo