Politechnika Śląska zainaugurowała rok akademicki

Politechnika Śląska – zaliczana do czołowych uczelni technicznych w kraju – zainaugurowała dziś 74. rok akademicki. Do tej pory jej mury opuściło ok. 200 tys. inżynierów i magistrów inżynierów. W tym roku naukę na pierwszym roku rozpoczyna w niej ponad 6,6 tys. studentów.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Politechnika Śląska - Wydział Budownictwa
By I, Pimke, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2526479

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk w swoim wystąpieniu w centrum edukacyjno-kongresowym Politechniki w Gliwicach ocenił, że będzie to przełomowy rok dla wszystkich uczelni, ze względu na prawo o szkolnictwie wyższym, zwane Konstytucją dla Nauki, które weszło właśnie w życie.

Główny cel nowej ustawy – stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenie kadry przemysłu przyszłości – przyświeca nam od dawna

- wskazał i dodał, że jego uczelnia stawia m.in. na kształcenie dualne i doktoraty wdrożeniowe, ściśle współpracuje w Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Jak mówił prof. Mężyk najważniejsze cele na najbliższą przyszłość to prowadzenie innowacyjnych badań naukowych i wdrażanie ich wyników do gospodarki, a także rozwijanie współpracy zagranicznej. „Wierzę, że ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce da nam odpowiednie narzędzie, żebyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać takie działania” - powiedział rektor.

Anna Budzanowska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - która przekazała życzenia od szefa tego resortu Jarosława Gowina - zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że wchodząca w życie Konstytucja dla Nauki daje możliwość tworzenia federacji uczelni, co jest trendem światowym.

Śląsk jest jednym z tych miejsc na mapie Polski, który ma największy potencjał w tym, żeby się ścigać ze światem

- podkreśliła Budzanowska i dodała, że w woj. śląskim jest kilka silnych ośrodków akademickich.

Liczę, że z okazji 2022 r., czyli rocznicy powrotu Śląska do Polski, nastąpił pewien namysł, zbadanie potencjału badawczego i zweryfikowanie naszych danych, czy na Śląsku jest potencjał, aby była wspólna uczelnia federacyjna, z zachowaniem tożsamości wszystkich uczelni macierzystych, które by w taką federację weszły

- dodała.

Pomysł podchwycił prezydent Katowic Marcin Krupa, który odwołał się do przykładu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zrzeszającej obecnie 41 samorządów. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślali znaczenie Politechniki Śląskiej nie tylko dla Gliwic, ale całego województwa i gospodarki kraju.

Szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek odczytał podczas inauguracji list z życzeniami od minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

Wykład inauguracyjny podczas uroczystości wygłosił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski. Opowiadał o działalności NCBR i o tym, jak finansować innowacje.

Podczas wtorkowej uroczystości do grona społeczności akademickiej przyjęto przedstawicieli studentów I roku i nagrodzono najlepszych absolwentów. Politechnika Śląska kształci obecnie ok. 20 tys. studentów na 15 wydziałach i 56 kierunkach. Do najbardziej obleganych w tym roku należały: informatyka, automatyka i robotyka, budownictwo, architektura oraz logistyka.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#inauguracja #rok akademicki #Politechnika Śląska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo