Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Pilne! Polska otworzy granice wewnętrzne Strefy Schengen w nocy z 12 na 13 czerwca

Od soboty 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej, a od 16 czerwca możliwe loty międzynarodowe - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. - Polska poinformowała Komisję Europejską, że od soboty, 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE - podał rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz.

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak mówił Morawiecki w czasie wizyty w firmie Styropmin w Łochowie (mazowieckie), dzięki skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE od 13 czerwca.

„Uczymy się.(…) Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę - mam nadzieję - na piąty bieg” - mówił Morawiecki. - Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z Unią Europejską - dodał.

"Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy na przygotowanie siatki połączeń" 

- powiedział szef rządu. „Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług” - dodał.

„Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób”

- mówił Morawiecki.

Koniec kontroli i obowiązku kwarantanny

Informację o zniesieniu kontroli jako pierwsza podała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.

W ramach strefy Schengen, Polska graniczy wewnętrznie z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Od tego momentu nie będzie już obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna po wjeździe do Polski.

Zniesienie granic przez Polskę ma się odbyć w sposób niedyskryminujący. Oznacza to, że wszyscy obywatele ze strefy Schengen będą mogli odwiedzić nasz kraj.

Podróżowanie w granicach Strefy Schengen możliwe będzie, jeśli dane państwo nie wykluczy poszczególnego kraju.

Nie będzie także żadnych utrudnień w tranzycie.

Co z granicami zewnętrznymi?

Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie ograniczeń w przekraczaniu granic zewnętrznych UE od 1 lipca - poinformował dziś w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dyskusja w tej sprawie odbyła się na cotygodniowym posiedzeniu Komisji. Kolegium komisarzy poruszyło też temat środków podjętych przez państwa członkowskie na granicach wewnętrznych UE w kontekście kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

- Kolegium odnotowało, że kilka państw członkowskich jest w trakcie znoszenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych. Uważamy, że ten proces powinien być zakończony w bieżącym miesiącu

- powiedział Josep Borrell na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, znoszenie restrykcji dotyczących granic zewnętrznych nastąpi w fazie drugiej. W bieżącym tygodniu KE ma przyjąć swoją ocenę restrykcji dotyczących podróżowania oraz przedstawi podejście stopniowego i częściowego znoszenia tych restrykcji od 1 lipca - zapowiedział szef unijnej dyplomacji.

Z jego wypowiedzi wynika, że nie od razu granice mają być otwarte dla wszystkich krajów pozaunijnych. Bruksela chce, żeby otwieranie odbywało się w skoordynowany sposób w oparciu o określone kryteria.

Obecnie obowiązująca decyzja przewiduje, że do 15 czerwca granice zewnętrze UE są zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne. Praktycznie wszystkie kraje Unijne chcą, by ograniczenie to zostało nieco przedłużone.

 Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

 

#granice wewnętrzne #Strefa Schengen

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo