Pierwsze komentarze po decyzji Andrzeja Dudy. Sąd Najwyższy - chwali, mocno krytykuje - opozycja

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca skierowania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego wywołała już pierwsze komentarze. Zadowoleni z takiego obrotu spraw są przedstawiciele Sądu Najwyższego, rząd i partia rządząca oczekują na decyzję TK, a opozycja - mocno krytykuje głowę państwa.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dzisiaj wieczorem w orędziu prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. - To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - wyjaśnił prezydent Duda.

- Sąd Najwyższy niezmiennie podkreślał, że ustawa budzi zasadnicze wątpliwości konstytucyjne. Dlatego decyzja prezydenta wydaje się być optymalną

- powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik SN, sędzia Aleksander Stępkowski, odnosząc się do tej decyzji Andrzeja Dudy.

Jak wskazał, "wypowiedź pełnego składu TK w przedmiocie konstytucyjności tej regulacji jest niezwykle istotna".

- Przypomnieć należy, że Trybunał Konstytucyjny u progu polskiej akcesji do Unii Europejskiej w wyraźny sposób uznał organizację wymiaru sprawiedliwości za element tożsamości konstytucyjnej Rzeczypospolitej. Mówimy zatem o problematyce ustrojowej o największej doniosłości konstytucyjnej

- podkreślił rzecznik SN.

Zadowolony z decyzji Andrzeja Dudy jest także inny sędzia SN, prof. Kamil Zaradkiewicz.

Rzecznik rządu wskazał, że oczekuje na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydenta za jego decyzję krytykuje za to mocno opozycja.

 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które w ostatnią środę Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Dudy.

Decyzje w zakresie podpisywania ustaw są wyłączną prerogatywą Prezydenta. Sejm przyjął ustawę żeby możliwie szybko uruchomić środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy. W związku z decyzją Prezydenta będziemy oczekiwać na rozstrzygnięcie TK.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (53)
Anonim 11.02.2023 09:42
A oo PiS jest zadowolony? Brawo PiS.
Anonim 11.02.2023 11:31
Czy pan premier podziękował panu prezydentowi tak jak kiedyś podziękował panu Ziobro?
Anonim 11.02.2023 11:32
Czyli wygrał minister Ziobro! Hurra!.
Anonim 11.02.2023 11:41
Przeciętnego Polaka interesuje tylko kasa z KPO. To, że na szczytach władzy okładają się kłonicami to nam wisi. Gdzie jest kasa? Kiedy będzie kasa? Róbta co chceta, byle kasa była w Polsce.
Anonim 11.02.2023 09:15
Brawo p.Duda super!!!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo