Z OSTATNIEJ CHWILI
Wrocław/ Nie żyje jeden z policjantów postrzelonych w piątek przez Maksymiliana F. • • •

Pięć nadmorskich kąpielisk nieczynnych z powodu sinic

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic dziś rano zamkniętych jest pięć spośród około 60 nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Free-Photos/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

O zamknięciu części kąpielisk Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek rano na swojej stronie internetowej - (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa)

Z danych zamieszczonych w tym serwisie wynika, że sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w Gdyni Redłowie, we wszystkich trzech kąpieliskach zorganizowanych w Krynicy Morskiej oraz jednym z trzech zorganizowanych w Helu - tzw. Małej plaży. W pozostałych ponad 50 pomorskich kąpieliskach położonych nad Bałykiem, w tym 20 zlokalizowanych na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, woda jest zdatna do kąpieli.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Z powodu zakwitów sinic w weekend zamknięta była większość kąpielisk w Trójmieście. Do poniedziałku sinice opuściły przybrzeżne wody i Sanepid ponownie dopuścił korzystania z wody w tych miejscach (poza Gdynią Redłowo).

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#plaża #kąpielisko #sinice

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo