Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

PGE realizuje największy w Polsce program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, która jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce, rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko w gminie Grębów. Do końca 2023 r., na działkach o powierzchni około 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW.

Foto:materiał prasowy
Departament Komunikacji PGE GiEK

Realizując tę inwestycję PGE będzie korzystało z najnowocześniejszych paneli o wysokiej produktywności – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – W przyszłym roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tys. gospodarstw domowych. W 2024 r. PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW

– zapowiada prezes Dąbrowski. Do 2030 r. PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych.

PGE inwestuje w słoneczną energetykę

Farma fotowoltaiczna PV Jeziórko będzie się składać z blisko 200 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie ok. 107 tys. MWh rocznie

– mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.

Budowa farmy PV Jeziórko w gminie Grębów (ok 10 km od Tarnobrzega) jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Pierwsze efekty realizacji tych planów PGE zaprezentowała kilka tygodni temu, kiedy zakończyła się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Łącznie w 2022 r. PGE Energia Odnawialna ma w planach uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW. 

W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko to: PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki), PV Gutki (12 MW – powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański), PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński). Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

PGE Energia Odnawialna czołowym producentem zielonej energii w Polsce

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Warto podkreślić, że Grupa PGE jest liderem transformacji energetycznej w Polsce oraz czołową firmą rozwijającą odnawialne źródła energii (OZE). Realizuje m.in. morskie farmy wiatrowe na Bałtyku – Baltica 2 i 3. Otrzymały one już decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dla infrastruktury przyłączeniowej (wyprowadzenia mocy z elektrowni). PGE, która przy morskich farmach współpracuje z duńskim Ørsted, dzięki otrzymaniu tej decyzji może prowadzić dalsze prace związane z projektem. Teraz spółki przygotują dokumentację techniczną, aby pozyskać pozwolenia na budowę. Projekty posiadają już decyzje środowiskowe dla farm wiatrowych i wzniesienia sztucznych wysp, pozwolenia na ułożenie kabli oraz umowy przyłączeniowe z operatorem. Farma Baltica 3 ma mieć blisko 1050 MW mocy, Baltica 2 – prawie 1500 MW. Pierwsza z nich ma zostać uruchomiona w 2026 r., druga rok później.

Europejski Bank Inwestycyjny wspiera transformację energetyczną w Polsce 

Działania PGE w zakresie transformacji energetycznej wspiera Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). EBI i PGE podpisali umowę na finansowanie w kwocie 2 mld zł, które wesprze strategiczny projekt Grupy PGE – rozwój i modernizację infrastruktury sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii. Bezpośrednim beneficjentem finansowania będzie PGE Dystrybucja – spółka odpowiedzialna za segment dystrybucji w Grupie PGE. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w linie, transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie, co pozwoli przystosować sieć dystrybucyjną PGE do podłączania nowopowstających odnawialnych źródeł energii. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022–2025. Projekt jest elementem realizacji strategii Grupy PGE, której jednym z kluczowych celów jest transformacja polskiej energetyki w kierunku zeroemisyjnym.

Współpraca PGE z EBI to dobry przykład dla wszystkich instytucji finansowych w Polsce, jak finansować transformację energetyczną. Pamiętajmy, że transformacja energetyki to nie tylko realizacja celów klimatycznych, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności polskiej energetyki. Niezbędnym elementem realizacji tej strategii są inwestycje w sieć dystrybucyjną. Zapewni to sprawne i skuteczne gospodarowanie wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE, a także magazynowaniem i dostarczaniem jej klientom. Dzięki pozyskanym z EBI środkom PGE przygotuje sieć do podłączenia realizowanych i planowanych inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych

– podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przyspieszenie transformacji energetycznej jest priorytetem, dlatego EBI i Komisja Europejska powołały inicjatywę RePowerEU, mającą za zadanie uniezależnienie Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych i rozwój sektora energetycznego w UE w kierunku energetyki odnawialnej.

Transformacja energetyczna jest priorytetem dla EBI, gdyż jest kluczowym celem dla Polski i całej Unii Europejskiej. Dlatego z dumą wspieramy PGE Polską Grupę Energetyczną w jej strategicznym planie modernizacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej. Nowoczesne sieci dystrybucyjne umożliwią integrację źródeł energii odnawialnej co wzmocni dywersyfikację sektora energetycznego w Polsce. EBI, jako bank UE, dołoży wszelkich starań, by Polska i Europa mogły uniezależnić się od paliw kopalnych i jak najskuteczniej przeprowadzić transformację sektora energetycznego UE

-powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z najważniejszych na świecie podmiotów finansujących działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenia środowiskowego. Polska w 2021 r. była największym beneficjentem finansowania regionów spójności przez Grupę EBI – finansowanie to wyniosło 4,5 mld EUR. 23 proc. tego finansowania zasiliło zrównoważoną transformację energetyczną w Polsce.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo