Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Prezes PiS: To nasze wsparcie w walce

Dziś po południu przy Placu Teatralnym w Lublinie odsłonięto pomnik śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP w latach 2005-2010. W uroczystości wziął udział m.in. prezes PiS, Jarosław Kaczyński, były minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek oraz marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, jeden z inicjatorów budowy pomnika. - Pamiętajcie, że ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym. To akt mający nas w tej wspólnej drodze umacniać - mówił Jarosław Kaczyński.

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie
Prawo i Sprawiedliwość - Twitter.com

Pomnik Lecha Kaczyńskiego dłuta Marii Marek-Prus i Piotra Prusa stanął na Placu Teatralnym w Lublinie, w pobliżu Centrum Spotkania Kultur i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Stawiarski: To nasza danina

Pomnik złożony jest z dużej płyty z czerwonego, czarnego i białego granitu oraz figury Lecha Kaczyńskiego wykonanej z brązu. Na pomniku znajduje się hasło "Warto być Polakiem". Monument powstał wysiłkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego, na którego czele stanął marszałek lubelski, Jarosław Stawiarski.

- Lech Kaczyński, mimo że był warszawiakiem, karierę naukową realizował w Gdańsku, to był mocno związany z Lublinem - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Stawiarski.

- Trzeba pamiętać, że prezydent Lech Kaczyński ostrzegał nas wszystkich przed imperializmem. Prezydent Lech Kaczyński zasłużył na pomnik w Lublinie i to jest nasza danina, że będziemy mogli składać kwiaty, manifestować nasze przywiązanie do hasła "Warto być Polakiem"; warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie

– dodał.

Prezes PiS: Lech Kaczyński chciał stworzyć nowoczesny polski republikanizm

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

We wstępie swojego wystąpienia podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

- Ten pomnik, jeden z niewielu w kraju, to wyraz pamięci o człowieku, który wypowiedział te słowa ["Warto być Polakiem; warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie"], ale potrafił też w swoim działaniu, które przez kilkadziesiąt lat, realizować tę ideę, dążyć do tego, by stała się faktem. Zasługi Lecha Kaczyńskiego to nie tylko to, że pełnił wiele wysokich funkcji, najpierw w "Solidarności", a potem w instytucjach państwowych, aż do urzędu prezydenta RP, a także to, że zdawał sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się nasz kraj i co trzeba uczynić, by tę sytuację zmienić. Zdawał sobie sprawę z tego, że po 1989 r. powstał system, który co prawda przywrócił na niepodległość i wolność, ale był jednocześnie skrajnie niesprawiedliwy i nieefektywny w podejmowaniu potrzebnych narodowi działań - mówił Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że jego brat, Lech, przyczynił się do powstania Porozumienia Centrum, a potem - Prawa i Sprawiedliwości

- Miał Lech Kaczyński rzadką zdolność - nie tylko miał rację w diagnozie sytuacji, nie tylko wiedział, jak tę rację wyrazić, ale potrafił także wygrywać. Potrafił wygrywać wybory prezydenckie w Warszawie, a następnie prezydenckie wybory w Polsce. Potrafił w ciągu 4 lat niedokończonej kadencji doprowadzić do tego, że nasz kraj pod wieloma względami się zmienił, że proces potrzebnej zmiany się rozpoczął. Rozpoczął słuszną, oddającą to, co należy się narodowi, politykę historyczną i politykę, która miała zabezpieczyć Polskę i naszą część Europy przed rosyjskim imperializmem, politykę przemyślaną, która przynosiła wiele sukcesów. To, że zginął w katastrofie, która wynikała z zamachu, wynikało z tego, że ta polityka była coraz bardziej skuteczna

– dodał prezes PiS.

Zaznaczył również, że śp. Lech Kaczyński przypomniał Polakom dzieło "Solidarności" i ludzi związanych z tym ruchem. - To był element jego polityki, przemyślanej, która miała zmienić tradycję solidarnościową, w polski nowoczesny republikanizm, nasze poczucie jedności, odpowiedzialności za całość, naród, państwo, ale poczucie przywiązania do polskiej niepodległości i wolności, także tej indywidualnej, wolności Polaków - mówił Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj, kiedy został odsłonięty ten pomnik - te wartości są zagrożone. Pamiętajcie, że ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym. To akt mający nas w tej wspólnej drodze umacniać

– dodał.

Poseł PiS, były minister edukacji i były wojewoda lubelski, prof. Przemysław Czarnek, stwierdził, że 27 stycznia 2024 r. to data historyczna w dziejach województwa i miasta Lublina.

Podkreślił, że "jesteśmy beneficjentami wielkiego dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego". 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Jarosław Kaczyński #Lech Kaczyński #Lublin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo