Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Media: Strzały w Lautlingen (Badenia-Wirtembergia); według policji zginęło kilka osób • • •

Obwodnica Proszowic z kolejnym etapem

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał w środę umowę z firmą, która zaprojektuje i zbuduje drugi etap obwodnicy Proszowic (Małopolskie). Inwestycja o wartości ponad 64 mln zł uzyskała blisko 62 mln zł dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay

Umowa została podpisana z konsorcjum firm: Swietelsky Rail Polska i Swietelsky AG, której oferta została uznana za najkorzystniejszą w drugim, powtórzonym przetargu.

Podpisana umowa dotyczy wykonania w systemie "zaprojektuj i wybuduj" drugiego etapu obwodnicy Proszowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776 o długości ok. 2,3 km. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2026 roku.

Planowana trasa będzie mieć parametry drogi głównej jednojezdniowej o dwóch pasach ruchu. Będzie przebiegać od istniejącego ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 775 i 776 w Proszowicach do włączenia w drogę wojewódzką nr 775 przed istniejącym mostem na Potoku Jakubowickim.

Wicemarszałek woj. małopolskiego Łukasz Smółka ocenił podczas podpisania umowy, że nowa, bezpieczna droga odciąży ruch w centrum Proszowic. Jak wskazał, inwestycja może być realizowana dzięki rządowemu wsparciu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości blisko 62 mln zł.

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz zwrócił uwagę, że budowa obwodnicy Proszowic to ważne zadanie w kontekście ograniczenia ruchu tranzytowego w mieście. "Inwestycja zapewni bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, ograniczy hałas, poprawi też komfort jazdy kierowców. To będzie prawdziwy oddech ulgi dla mieszkańców Proszowic" - stwierdził Pagacz.

Według burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego drugi etap obwodnicy tego miasta to jedna z bardzo ważnych dla mieszkańców inwestycji, które powstaną dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu. Samorząd otrzymał rządowe wsparcie także na przebudowę dwóch ulic i drogi powiatowej oraz dalszą modernizację stacji uzdatniania wody.

Pierwszy etap obwodnicy Proszowic o długości 3,2 km zrealizowano w 2011 roku. Był on współfinansowany ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dp
Wczytuję ocenę...
Wideo