Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

NRA chce uchylenia noweli ustaw sądowych

W podjętej dziś uchwale Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do polityków o uchylenie "szkodliwych dla Polski rozwiązań legislacyjnych". Zdaniem NRA nowela ustaw sądowych pod pozorem usprawnienia funkcjonowania sądów narusza konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Sejm uchwalił nowelizację 20 grudnia zeszłego roku. Senat 17 stycznia br. wniósł o jej odrzucenie. 23 stycznia br. Sejm odrzucił uchwałę Senatu i nowela trafiła do podpisu prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację we wtorek.

"Nie wskazano w toku tej analizy, która była przeprowadzona przez biuro prawa i ustroju, ale także wynikała z analizy tych wypowiedzi, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, żeby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała konstytucję RP, czy żeby naruszała prawo europejskie"

- mówił wówczas wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której wskazano m.in., że wprowadzane rozwiązania naruszają zasadę trójpodziału i równowagi władzy. NRA podkreśliła przy tym, że informację o podpisaniu ustawy przez prezydenta przyjęła "z głębokim rozczarowaniem". Rada zaapelowała jednocześnie do polityków odpowiedzialnych za przyjęcie tej ustawy o "wycofanie się ze szkodliwych dla Polski rozwiązań legislacyjnych poprzez ich niezwłoczne uchylenie".

"Wprowadzane rozwiązania nie reformują wymiaru sprawiedliwości. Pod pozorem usprawnienia funkcjonowania sądów oraz rzekomego zapobiegania chaosowi i anarchii w wymiarze sprawiedliwości, naruszają konstytucyjną zasadę trójpodziału i równowagi władzy. Godzą w fundamenty demokratycznego państwa prawa i pogłębiają kryzys ustrojowy naszego państwa"

- czytamy w uchwale. Zdaniem Rady przepisy umożliwiające pociąganie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej za działalność orzeczniczą pozostają "w oczywistej sprzeczności z systemem prawnym Unii Europejskiej".

"Podpisana ustawa całkowicie ignoruje wiążące Polskę konsekwencje wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019 r. Przyjęcie tej ustawy zagraża interesom Polski w Unii Europejskiej. Oczywiste jest, że takie rozwiązania legislacyjne – jako niezgodne z prawem unijnym – muszą się spotkać z adekwatną reakcją władz Unii Europejskiej" - napisano.

Zdaniem NRA, ustawa pozbawia obywateli prawa do "niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu, sprawującego wymiar sprawiedliwości wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, wolnego od ingerencji ze strony innych organów władzy publicznej", naruszając tym samym podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

"Przyjęta ustawa w żaden sposób nie usprawnia działalności polskich sądów, pogłębia jedynie stopień ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w sferę zastrzeżoną do wyłącznej kompetencji wymiaru sprawiedliwości" - czytamy.

Nowelizacja wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica apelowali do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sądy #nowelizacja #NRA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo