Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nieudany start rakiety Vega

O nieudanym starcie rakiety Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowało dziś Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN. Na pokładzie rakiety znajdowały się dwie satelity, w tym jedna współtworzona przez CBK.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/PIRO4D/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Start rakiety miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

"Z przykrością informujemy o nieudanym starcie rakiety Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na pokładzie rakiety znajdowały się dwie satelity, w tym jedna współtworzona przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

- poinformowała Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z CBK PAN.

Spółka Arianespace, która była odpowiedzialna za lot precyzuje w komunikacie prasowym, że osiem minut po starcie rakiety okazało się, że trajektoria lotu jest nieprawidłowa, co spowodowało "utratę misji".

Polacy współtworzyli jedną  z satelit, która była na pokładzie rakiety. Taranis, bo taka była jej nazwa, miała za zadanie zbadać tajemnicze, wysokoenergetyczne rozbłyski TLE. Zostały one odkryte przypadkowo dopiero w roku 1989, mimo że szkocki fizyk C.T.R. Wilson sugerował ich istnienie już latach 20.

Polscy specjaliści z CBK PAN pracowali przy misji Taranis od początku jej realizacji, czyli od ponad dekady. W tworzeniu instrumentów badawczych, jakie zostały umieszczone na satelicie, pracowali naukowcy z Czech i z Danii, specjaliści z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz przede wszystkim z francuskiego Narodowego Centrum Badań Kosmicznych.

W CBK PAN powstał zasilacz będący częścią kompleksu MEXIC (Multi Experiment Interface Controller), mózgu całego skomplikowanego kompleksu instrumentów naukowych. MEXIC zarządza pracą poszczególnych instrumentów badawczych, w tym m.in. kamer i fotometrów zdolnych wykonywać 30 zdjęć na sekundę przy rozdzielczości dochodzącej do kilkuset metrów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#start #satelita

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo