Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Niebezpiecznie w górach. Rekordowa liczba działań GOPR

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) przeprowadzili w minionym roku rekordową liczbę działań ratowniczych – na ratunek w góry wyruszali 2 tys. 550 razy udzielając pomocy 2 tys. 699 poszkodowanym. 50 osób zginęło – podsumował prezes zarządu głównego GOPR Paweł Konieczny.

gov.pl

- „W 2022 roku nasi ratownicy przeprowadzili rekordową liczbą działań w górach. W sumie na pomoc wyruszaliśmy w góry aż 2550 razy. W większości były to wypadki w tzw. terenie górskim otwartym, ale prowadziliśmy również m.in. 402 akcje poszukiwawcze oraz 3 akcje ratunkowe w jaskiniach. Niestety w zeszłym roku góry upomniały się o życie 50 osób”

- powiedział Konieczny.

Według statystyk GOPR w ostatnich latach liczba działań ratowniczych w górach systematycznie wzrasta. W 2021 r. goprowcy przeprowadzili łącznie 2 tys. 494 działań ratowniczych, a w 2020 r. odnotowano 1 tys. 880 wypraw.

Ratownicy GOPR działają w kilku grupach regionalnych i niosą pomoc w Beskidach, Bieszczadach, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Karkonoszach, Sudetach, Pieninach i Gorcach.

Ratownicy GOPR niosą pomoc nie tylko turystom. Wśród ich obszarów działalności jest także pomoc medyczna dla mieszkańców trudnodostępnych obszarów górskich.

- „Prowadzimy wiele akcji ratunkowych, gdzie poszkodowanymi są mieszkańcy obszarów górskich. To może być starsza pani z demencją, która opuściła dom w niewiadomym kierunku; grzybiarz, który zabłądził czy pracownik leśny który doznał wypadku”

– podsumował prezes GOPR.

GOPR oraz TOPR to jedyne organizacje w Polsce, które zgodnie z prawem mogą prowadzić akcje ratunkowe i poszukiwawcze w górach.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#GOPR #góry

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo