Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Nie lekceważ tych objawów. Zapalenie zatok z polipami nosa groźniejsze niż myślisz

Ta dolegliwość dotyka ok 4 proc. populacji. Niestety jest niesłusznie bagatelizowana zarówno przez lekarz, jak i samych pacjentów. Tymczasem przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa w wielu przypadkach wymaga interwencji chirurgicznych.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels
Z punktu widzenia pacjentów przewlekle zapalenie zatok z polipami z nie jest trendy, bo do tej pory nikt praktycznie o nim nie mówił. Patrząc na dane statystyczne, pacjenci z ciężkimi objawami średnio żyją 5-6 lat bez świadomości choroby, bez diagnozy. Chcielibyśmy to zmienić. Również zachęcić do korzystania z nowoczesnych terapii, które są dostępne.

– zwraca uwagę Hubert Godziątkowski, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa jest niesłusznie bagatelizowane. Okazuje się jednak, że jest to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oczywiście zaraz po alergiach. Szacuje się, że około 4 proc. populacji cierpi na to schorzenie, które najczęściej rozwija się ok. 40. roku życia. Okresem indukcji są infekcje wirusowe, jednak większym problemem jest przewlekły proces zapalny, który rozwija się na podłożu alergicznym, współistniejąc z ciężką astmą oskrzelową.

Przewlekłe zapalenie zatok - objawy

Przewlekłe zapalenie zatok z polipami i astma współistnieją w przypadku 40-60 proc. pacjentów z astmą. Obydwie te choroby mają podobne podłoże, tzw. zapalenie typu 2.

Specjaliści wymieniają szereg czynników, które mogą indukować zapalenie: 

  • alergeny, 
  • wirusy
  • inne czynniki uszkadzające nabłonek. 

Objawy przewlekłego zapalenia zatok mogą być bardzo zróżnicowane, od łagodnych (czasami jest to zwykłe chrapanie w nocy, którego nie można wytłumaczyć np. tuszą pacjenta, nawracające infekcje zatok), po średnie i ciężkie (nieustannie spływająca z zatok wydzielina, bóle głowy, uczucie rozpierania w zatokach, w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem).

Dzięki postępowi medycyny mamy jednak nowe leki, w tym także biologiczne, które ukierunkowane są na zwalczanie kluczowych aspektów tego rodzaju zapalenia. Mogą one znaleźć zastosowanie w najcięższych przypadkach choroby. 
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom

 

#zapalenie zatok #przewlekłe zapalenie zatok - objawy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo