Elementem, który podnosi bezpieczeństwo, są nasze telefony. Telefonami trzeba nagrywać wszystkie sytuacje i wszystkie osoby, które budzą jakiekolwiek wątpliwości. Zbierany w ten sposób materiał bardzo często zniechęca tych, którzy chcieliby dokonać jakichś prowokacji, zrobić coś złego - powiedział w TV Republika Robert Bąkiewicz, prezes partii Niepodległość.
W przestrzeni medialnej pojawiają się głosy o możliwych prowokacjach podczas Marszu Niepodległości, jak miało to miejsce już wielokrotnie w ostatnich kilkunastu latach. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas uczestnictwa w tej wielkiej, biało-czerwonej manifestacji?
- Pierwsza rzecz - musimy się podporządkować decyzjom samych organizatorów, służb porządkowych. To bardzo istotne. Będzie specjalna straż marszu, która będzie starała się wpływać na porządek i bezpieczeństwo, specjalnie oznaczona - mówił w TV Republika Robert Bąkiewicz.
🇵🇱 Marsz Niepodległości już dzisiaj! Za chwilę spotykamy się w Miasteczku Niepodległości, a o 14:00 ruszamy w Marszu z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego!
— Ruch Narodowy (@RuchNarodowy) November 11, 2024
❗️Niestety odnotowujemy próby podszywania się pod Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, szczególnie ze strony… pic.twitter.com/H4kZMWnRNM
- Elementem, który podnosi bezpieczeństwo, są nasze telefony. Telefonami trzeba nagrywać wszystkie sytuacje i wszystkie osoby, które budzą jakiekolwiek wątpliwości. Zbierany w ten sposób materiał bardzo często zniechęca tych, którzy chcieliby dokonać jakichś prowokacji, zrobić coś złego. To najlepsza broń, wielokrotnie udawało nam się ustrzec pewnym prowokacjom, tylko dlatego, że manifestanci z nami współpracowali. Nagrywać, przechowywać, wysyłać, informować organizatorów, służby - jeśli nawet te materiały nam się nie przydadzą, może okazać się, że po marszu będą bardziej potrzebne
- dodał.
Wskazano, że filmy nagrane podczas poprzednich marszów pomogły np. w osądzeniu policjantów nadużywających przemocy wobec manifestantów.
- Bardzo istotna jest psychologia tłumu. Każdy, kto chce dokonać aktu "dekompozycji" marszu, świadomie wpływa na psychologię tłumu. Nie dajmy sobą w ten sposób grać. Jeżeli ktoś zachowuje się w sposób nieodpowiedni, jeśli nawet wydaje się jednym z nas, to czy nie prowadzi nas do czegoś złego, negatywnego, nie podnosi haseł, które wywołują negatywne emocje - powiedział Bąkiewicz.
XV edycja Marszu Niepodległości odbędzie się tradycyjnie 11 listopada. W tym roku zgromadzenie ruszy z Ronda Dmowskiego o godz. 14:00 i przejdzie pod hasłem „Wielkiej Polski moc to my!”. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji. UWAGA: Kluby „Gazety Polskiej” spotykają się o godz. 13 w okolicach hotelu Novotel i przy przejściu dla pieszych na jezdni Al. Jerozolimskich.