Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Mucha komentuje przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Grupę Orlen. "To decyzja biznesowa"

Przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Grupę Orlen to decyzja biznesowa - ocenił we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydent Paweł Mucha. To także kwestia zarządzania informacją, uporządkowania pewnej strategii medialnej, Orlen jest już właścicielem domu mediowego - dodał. - To jest także kontekst wzmacniania polskiego kapitału międzynarodowego. Wzmacniania także filarów polskiej gospodarki - dodał.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Grupa Orlen poinformowała, że złożyła ofertę zakupu wydawnictwa Polska Press, dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa, a także czytelników "Dziennika Bałtyckiego", "Polska The Times", czy "Dziennika Polskiego" oraz 20 dzienników regionalnych i 120 lokalnych tygodników. Wydawnictwo jest również właścicielem 500 portali internetowych. Według Orlenu, Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.

Prezydencki minister był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy przejęcie przez Grupę Orlen wydawnictwa Polska Press to "pierwszy krok do repolonizacji mediów jeszcze zanim pojawiły się ustawy w tym zakresie".

Według Muchy przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Grupę Orlen "to decyzja biznesowa".

"Wczoraj mówił o tym bardzo wyraźnie prezes Daniel Obajtek, wskazując także na przykłady tego rodzaju zachowań koncernów międzynarodowych"

- stwierdził prezydencki minister.

Jak dodał, "jest to także kwestia zarządzania informacją, kwestia budowy pewnego obszaru, jeżeli chodzi o uporządkowanie pewnej strategii medialnej". "Wiemy, że Orlen jest właścicielem domu mediowego, że te wszystkie sfery się przenikają" - powiedział Mucha.

Zaznaczył, że "z zaskoczeniem" przyjmuje komentarze niektórych publicystów czy polityków, którzy wyrażają dezaprobatę dla tego kroku Grupy Orlen i "byliby może zainteresowani tym, że dalej podmiot zagraniczny w tym zakresie by oddziaływał i był właścicielem tych tytułów prasowych, prasy regionalnej, prasy lokalnej". "To takie przekonanie, że lepiej jest, jeśli to jest zarządzane z zagranicy a gorzej jest wtedy, gdy polski champion biznesu zarządza tą sferą" - stwierdził Mucha.

Dodał, że mówi tylko o wymiarze biznesowym zakupu Polski Press przez Orlen.

"(Jeśli chodzi o) ujęcie tego w kategoriach repolonizacji, to zawsze uważam, że to jest także - jak było na początku mówione, gdy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało rządy - kontekst wzmacniania polskiego kapitału międzynarodowego. Wzmacniania także - w oparciu o zasób krajowy - filarów polskiej gospodarki jest tutaj istotny"

- powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo