MSWiA chce pomóc Hiszpanii

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w liście skierowanym do szefa hiszpańskiego MSW zadeklarował gotowość oddelegowania funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji do wsparcia władz Hiszpanii wobec presji migracyjnej na jej południową granicę - poinformowało MSWiA.

pixabay

Kamiński, jak podało w piątek ministerstwo, zapewnił o wsparciu i solidarności Polski z władzami w Madrycie w obliczu ostatnich wydarzeń skutkujących wzmożoną presją migracyjną na południową granicę Hiszpanii. Granica ta stanowi jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

"W liście skierowanym do hiszpańskiego ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaski Gomeza minister Mariusz Kamiński zadeklarował gotowość oddelegowania funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji do wsparcia władz hiszpańskich w zakresie przywrócenia bezpieczeństwa i przeciwdziałania dalszej eskalacji presji migracyjnej na granice Hiszpanii i całej Wspólnoty"

- poinformował resort.

Od poniedziałku do Ceuty, położonej na północy Afryki hiszpańskiej enklawy, przedostało się drogą morską z otaczającego to terytorium Maroka ponad 8 tys. nielegalnych imigrantów. Było to możliwe dzięki bierności marokańskich służb granicznych.

Przyczyną zaniechania kontroli granicy przez Maroko było przyjęcie przez Hiszpanię na leczenie lidera Frontu Polisario, Ibrahima Ghaliego. Organizacja ta domaga się uznania pełnej niepodległości Sahary Zachodniej, której większa część kontrolowana jest obecnie przez Maroko.

Po ponad 72 godzinach masowego napływu imigrantów do Ceuty (w mniejszym stopniu do drugiej hiszpańskiej enklawy na północy Afryki - Melilli), do powstrzymania którego Hiszpania sprowadziła wojsko, Maroko przywróciło w środę kontrole na granicy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo