Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Mosbacher gratuluje Polakom. "Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem"

- Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2% PKB lub więcej na obronność. Gratulacje! Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO - napisała dzisiaj na Twitterze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślał dotrzymywanie przez Polskę zobowiązań wydatkowych wobec NATO.

Georgette Mosbacher
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- W 2019 r. Stany Zjednoczone wydadzą 3.42% PKB na obronność - to 22% całego budżetu NATO! Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2% PKB lub więcej na obronność. Gratulacje! Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO

- napisała dzisiaj na Twitterze Georgette Mosbacher. 

Państwa członkowskie NATO w 2014 r. podczas szczytu w walijskim Newport zadeklarowały, że będą dążyły do wydawania na obronność rocznie 2 proc. swojego PKB. Donald Trump wielokrotnie piętnował kraje "oszczędzające" na wydatkach na obronność i przypominał sojusznicze zobowiązania. Wielokrotnie w tym kontekście chwalił Polskę i jej wydatki na obronność.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, w weekend w Katowicach podkreślił, że realizowany obecnie plan modernizacji technicznej armii zakłada wydanie do 2026 r. rekordowej kwoty 185 mld zł.

- Pracujemy nad planem 15-letnim, na to pozwalają uwarunkowania NATO. Zależy mi na tym, żeby perspektywa planowania była jeszcze dłuższa

 – mówił Błaszczak.

Przypomniał, że od przyszłego roku do 2030 r. Polska będzie stopniowo zwiększać procent udziału w finansowaniu obronności do 2,5 proc. PKB. Ocenił, że finansowanie na odpowiednim poziomie to fundament realizowanej od 2015 r. naprawy sytuacji w armii i jej rozwoju.

 Źródło: Twitter, niezalezna.pl

 

#wydatki na obronność #NATO #Georgette Mosbacher

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo