Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Mocny wywiad! Były więzień niemieckich obozów przyznaje: „Niemcy są winni za wszystko”

Ten wywiad w programie "Minęła 20" przejdzie do historii. Gościem Michała Rachonia był Edward Mosberg - były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. W szczerej rozmowie powiedział o tym, kto jest winny Holokaustowi i jak tak naprawdę wygląda antysemityzm w Europie. "Ja obwiniam naród niemiecki za Holokaust" - powiedział wyraźnie wzruszony.

Edward Mosberg
screen z TVP Info

Edward Mosberg - były więzień nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen - nie ma wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za Holokaust.

"Holokaust to był niemiecki wynalazek, żeby wymordować wszystkich Żydów. Ja obwiniam naród niemiecki za Holokaust. Specjalnie - cały naród niemiecki, bo oni głosowali za Hitlerem. Gdyby nie głosowali za Hitlerem, to by nie było Holokaustu. By nie było tylu zamordowanych ludzi, sześć milionów Żydów, dwa miliony Polaków i miliony innych ludzi"

- powiedział.

Mosberg wspominał, jak zachowywali się żołnierze niemieccy w obozach. Kiedy to mówił, miał łzy w oczach.

"Obiad, wszyscy jedli, więźniowie mieli swoje zupy, to się kontrolowało, czy ta zupa jest dobra czy nie. Niemcy jedli, nie skończył jeść, to wziął ten talerz, co mu zostało i wylał przed oczami tych wszystkich więźniów, a ci więźniowie zbierali łyżeczkami i jedli to a oni się śmieli. Ja tego nigdy nie zapomnę. Zawsze mi stoi przed oczyma ich ha-ha-ha..."

- wspominał. I dodał: "Niemcy są winni za to wszystko".

Mimo wszystko, w niektórych środowiskach wciąż pojawiają się głosy, że Polska jest współwinna Holokaustowi. Według byłego więźnia niemieckich obozów, to absolutna nieprawda.

"Bardzo łatwo obwiniać Polskę. Polska nie miała z tym nic wspólnego. Gdyby nie Niemcy nie byłoby Holokaustu, nie byłoby zabijania, nie byłoby tyle antysemityzmu, nie byłoby kolaboratorów"

- przyznaje i mówi, że przed drugą wojną światową nigdy nie zdarzyło mu się widzieć zjawiska antysemityzmu. O Polakach mówi: "Byli aniołami".

W dzisiejszych czasach nie brakuje "tropicieli polskiego antysemityzmu". Jednak sami Żydzi przyznają, że w Polsce czują się bezpieczniej jak na zachodzie Europy.

"Chciałbym, żeby pan ubrał jarmułkę na głowę i pospacerował po Krakowie czy Warszawie. Słowa by panu nikt nie powiedział. Gdyby z tą jarmułką poszedł pan do Francji, Belgii czy Berlina, nie wróciłby pan zdrowy. Pobiliby pana albo zabili. Tak... Antysemityzm jest tam"

- zwrócił uwagę Mosberg.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Minęła 20 #Michał Rachoń #Edward Mosberg #holokaust #antysemityzm

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo