Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Młodzi chcą do wojska

Młodzi Polacy coraz chętniej myślą o służbie wojskowej. Rośnie też udział kobiet. Stanowią ponad 20 proc. uczestników letnich szkoleń - poinformował wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Wojsko Polskie
@BBN_PL - x.com

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób – dowiedział się "DGP". "Biorąc pod uwagę, że jest to program skierowany wyłącznie do osób od 18. do 35. roku życia, zainteresowanie jest naprawdę wysokie" – powiedziała gazecie mjr Renata Mycio z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

"Wakacje z wojskiem" mają przypominać podstawowe szkolenie wojskowe. Obejmują ćwiczenia z zakresu przetrwania w terenie, taktyki wojskowej i obsługi pojazdów wojskowych. Młodzi uczestnicy noszą mundury i broń.

Założenie jest takie, że młodzi obywatele, którzy ukończą szkolenie, zostaną wcieleni do rezerwy Wojska Polskiego. "Uczestnicy składają przysięgę. To będą ludzie, którzy znają pewne podstawy, spędzili trochę czasu w wojsku. Dla nas mają więc naturalny, ogromny potencjał" – powiedział "DGP" mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Spodziewa się, że część z nich zostanie w wojsku w ramach służby zawodowej lub terytorialnej. "Miesięczny kurs jest fajną formułą sprawdzenia, czym taka służba w ogóle jest, jak wygląda jednostka wojskowa i kontakt z wojskowymi" - dodał mjr Tomczyk.

Do wojska w większym stopniu ciągnie mężczyzn. Kobiety stanowią 20–25 proc. uczestników programu "Wakacje z wojskiem" – wynika z danych przekazanych gazecie przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo