Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Mieszkańcy Pomorza upodobali sobie podróże koleją

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Województwo pomorskie utrzymuje w nim pierwsze miejsce w wykorzystaniu kolei. W 2021 r. kolei skorzystało w Pomorskiem regionie 46,7 mln podróżnych - podał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

https://pomorskie.eu/

Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego poinformowała, że w 2021 r. wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9. Ten wskaźnik pokazuje, jak często w ciągu roku jeździmy pociągami, i jest najwyższy w Polsce.

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich. Między innymi liczeni są pasażerowie w pociągach.

Marszałek województwa Mieczysław Struk dodał, że w pandemicznym 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15,9, co również było najwyższą wartością w kraju.

Na drugim miejscu na podium uplasowało się, liczące dużo więcej mieszkańców, województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Z roku na rok liczba pasażerów w pomorskich pociągach rośnie. Widać również, że po pandemicznych spadkach liczby podróży, mieszkańcy Pomorza wrócili do korzystania z kolei.

Struk podkreślił, że w 2021 r. pociągi na Pomorzu przewiozły 46,7 mln pasażerów. Plasuje to Pomorze na drugim miejscu w kraju. Pierwsze należy do województwa mazowieckiego, w którym kolej przewiozła około 74 mln pasażerów. Statystyki pokazują również, że na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln, korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny, która pomimo przeciągającej się modernizacji, obsłużyła prawie 8 mln podróżnych. Warto dodać, że samorząd województwa realizuje wiele projektów, dzięki którym zwiększy się komfort podróży.

Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dp
Wczytuję ocenę...
Wideo