Marszałek Witek zabrała głos w sprawie wyborów: Nie można tworzyć precedensów

Marszałek Sejmu wygłosiła dziś orędzie. "Dziś rząd i cała administracja państwowa pracuje, żeby szybko udało się wrócić do normalności" - powiedziała we wtorek w wystąpieniu telewizyjnym marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według niej, można powiedzieć, że narzędzia i metody do walki z epidemią zostały wybrane właściwie. Odnosząc się do kwestii przeprowadzenia wyborów prezydenckich marszałek Sejmu powiedziała: „Nie można tworzyć precedensów, które kiedyś mogą otworzyć drogę do łamania praw obywatelskich i demokracji”

marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikieiwcz

Marszałek Sejmu podkreśliła, że w związku z epidemią koronawirusa przeżywamy wszyscy bardzo trudny czas.

Mierzymy się z niewidzialnym wrogiem. Przez te ostatnie tygodnie, codziennie zdajemy test z odpowiedzialności i wytrwałości. Ze wspólnego trwania w determinacji by pokonać tę epidemie.
- podkreśliła Witek.

Według niej, dziś możemy powiedzieć, że narzędzia i metody do walki z epidemią wybraliśmy właściwe.

Mimo tego z czym przyszło nam walczyć, jest w tych niełatwych dniach coś co daje ogromną siłę i nadzieję na przyszłość. W obliczu zagrożenia pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni i rozważni. Mądrze i racjonalnie podeszliśmy do zagrożenia. Polacy po raz kolejny pokazali, że potrafią się jednoczyć, jak nikt inny, wokół tego co najważniejsze.
- powiedziała marszałek Sejmu.

Jak dodała, „jednak dziś wszyscy zadajemy sobie to samo pytanie: czy pokonamy zagrożenie, z którym przyszło się nam zmierzyć? Jaka będzie przyszłość? Czy poradzimy sobie ze skutkami tego kryzysu? Czy nasz świat, nasze życie znowu będzie mogło być takie same?

Wielu z nas myśli o tym co będzie z pracą, kiedy dzieci wrócą do szkoły, jak spędzimy Święta Wielkanocne? Stawiane są pytania o przyszłość Polski. Myślimy co będzie z naszą gospodarką, ze stabilnością finansów publicznych. W tym morzu znaków zapytania pojawia się również pytanie czy odbędą się wybory prezydenckie – sól naszej demokracji i instytucjonalnej stabilności państwa.
- podkreśliła Witek.

Jak mówiła, „dziś rząd i cała administracja państwowa pracuje, żeby szybko udało się wrócić do normalności”.

Kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się i ograniczenia w codziennym życiu, optymalne przygotowanie służby zdrowia, bezprecedensowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców „tarcza antykryzysowa” - to wszystko ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do życia, które znamy i którego tak bardzo dziś wszyscy pragniemy”.
- powiedziała marszałek Sejmu.

W jej ocenie, Polacy powinni odpowiedzialnie i z pełnym zrozumieniem reagować na sytuację i zalecenia rządu.

Dziś wszyscy robimy naprawdę dużo, aby w perspektywie najbliższych tygodni móc rozsądnie rezygnować z nałożonych ograniczeń.
 - mówiła marszałek Sejmu.

Odnosząc się do kwestii przeprowadzenia wyborów prezydenckich marszałek Sejmu powiedziała:

Szanowni Państwo, bez poszanowania dzisiejszego ładu konstytucyjnego i porządku prawnego powrót do normalności nie będzie możliwy. Właśnie w takim kryzysie jak dziś państwo musi bezwzględnie przestrzegać norm i zasad. Szanować reguły i ich nie nadinterpretować. Nie można tworzyć precedensów, które kiedyś mogą otworzyć drogę do łamania praw obywatelskich i demokracji.
 - podkreśliła Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się również z bezpośrednim apelem do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Wybory muszą się odbyć bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków; takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne [...] apeluję do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o sprawne procedowanie w Senacie projektu ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego autorstwa PiS. Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym.
- mówiła marszałek Witek.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Sejm #Elżbieta Witek

redakcja
Wczytuję ocenę...
Komentarze (38)
Anonim 11.05.2020 20:31
Ten "parlamęt" przy ul. Wiejskiej jest jedna farsą , a ta nauczycielka strofuje mowcę w jego wystapieniu w tym "parlamęcie" rzecz niesotykana za granicami PRL, zeby jakis ktuś cenzurowal wypowiedzi posłów w czasie obrad.
Anonim 11.05.2020 17:30
Głupota polskich nauczycielek jest niepojęta. Takie skoncza germanistykę i ida uczyc do szkoly same nie umiejac ani mówić ani rozumieć po niemiecku.
Anonim 11.05.2020 15:48
Stary artykuł
Omar 11.05.2020 11:33
Gadamy tylko o Bawarii.Przeciez w Szwajcarii od wielu,wielu lat wybory odbywaja sie metoda korespondencyjna i po co ten wrzask PO.
warszawiak 11.05.2020 11:01
Na korona wirusa w Polsce zmarło 803 osoby oraz w tym samym czasie 150000 osób na udar,nowotwory, grypę, cukrzycę, choroby płuc, choroby układu krążenia, HIV, z braku przeszczepu, w wypadkach drogowych,
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo