ortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Lans polityków PO pod „pomnikiem Solidarności”. Piotr Duda: To kradzież. Sprawa jest w prokuraturze!

„Festiwal obłudy” i „kradzież” - tymi słowami przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda określił wczorajszą uroczystość odsłonięcia w Warszawie pomnika Solidarności. - Odsłonili pomnik bezprawnie wykorzystując logo NSZZ „Solidarność”, do którego twórcy nie uzyskali prawa od właściciela - podkreśla szef związku, zapowiadając jednocześnie kroki prawne.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Solidarności
youtube.com/print screen/@Janusz Jaskółka

Wczoraj u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z Kopernika odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Solidarności. Uroczystość obyła się w 32. rocznicę wyborów w 1989 r. oraz Święta Warszawy. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Były obecne również Henryka Krzywonos, Barbara Labuda oraz inicjator i fundator pomnika Solidarności, prezes fundacji im. Ronalda Reagana Janusz Dorosiewicz.

- Dla mnie to jest moment wyjątkowy, wzruszający. Po pierwsze odsłonięcie tak pięknego pomnika w samym centrum Warszawy, po drugie upamiętnieniem Solidarności w dzień szczególny 4 czerwca, który stał się świętem Warszawy. Jest to data wszystkim nam bardzo bliska. Rocznica pierwszych prawie wolnych wyborów w 1989 roku. Od tej pory jesteśmy znowu państwem w pełni niepodległym - powiedział podczas uroczystości prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Piotr Duda: To jest kradzież

Zdaniem przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, uroczystość odsłonięcia pomnika, to „festiwal obłudy ludzi, którzy z demokracji, konstytucji i przestrzegania prawa zrobili sobie sztandar”. - Tymczasem odsłonili pomnik bezprawnie wykorzystując logo NSZZ „Solidarność”, do którego twórcy nie uzyskali prawa od właściciela – napisał w przesłanym do redakcji tysol.pl oświadczeniu Piotr Duda.

Zapowiedział też, że związek wykorzysta wszelkie prawne możliwości, aby znak i nazwa „Solidarność” zostały usunięte. - Niemniej już dzisiaj można jednoznacznie stwierdzić. Fundacja im. Ronalda Reagana oraz Jerzy Janiszewski dopuścili się kradzieży – dodał.

- To kradzież, dlatego już w kwietniu br złożyliśmy doniesienie do Prokuratury Krajowej, która – jak nas poinformowano - przekazała sprawę do rozpatrzenia Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 21 maja otrzymaliśmy informację, że ta prokuratura przyjęła zawiadomienie celem wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego

- poinformował Piotr Duda.

Dedykacja dla Borusewicza

Osobom związanym z „Solidarnością”, które wzięły udział w uroczystości odsłonięcia pomnika, zadedykował Uchwałę Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” nr 27/89, w której czytamy, że „nazwa i znak graficzny „Solidarność” stanowią dobro osobiste Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego osobą prawną(ustawa o związkach zawodowych)”. 

- A zatem zarówno nazwa „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jak i znak graficzny „Solidarność” korzystają z ochrony prawnej przewidzianej przez obecne przepisy prawne. Oznacza to, że jakiekolwiek posługiwanie się tą nazwą czy znakiem graficznym przez inne osoby prawne bez zgody władz NSZZ „Solidarność” spowoduje wszczęcie odpowiednich działań prawnych dla ochrony dóbr Związku – napisano w uchwale z 1989 roku.

- Pod tą uchwałą podpisał się m.in. Bogdan Borusewicz, który dzisiaj ten nielegalny pomnik odsłaniał, łamiąc własną i ciągle obowiązującą uchwałę

- zaznaczył Piotr Duda.


Członkiniami komitetu honorowego odsłoniętego wczoraj pomnika Solidarności zostały Swiatłana Cichanouska, Agnieszka Holland, Małgorzata Kidawa-Błońska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Ewa Kulik-Bielińska, Barbara Labuda, Ewa Malinowska-Grupińska, Barbara Mikulski, Anna Nehrebecka-Byczewska, Janina Ochojska, Zofia Romaszewska, Ludwika Wujec.

 Źródło: niezalezna.pl, tysol.pl, pap

 

#Rafał Trzaskowski #Piotr Duda #„Solidarność” #pomnik Solidarności

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

po
Wczytuję ocenę...
Wideo