Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kuriozalny wpis PO, byle uderzyć w Adama Glapińskiego. "Za grosz szacunku do swoich wyborców"

Obecna koalicja rządząca wciąż szuka sposobów, jak uderzyć w prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Tym razem Koalicja Obywatelska postanowiła zamieścić wpis, w którym oskarżyła prezesa NBP o stratę odnotowaną w 2023 r., choć wynika ona po prostu z kursów walut. - Wy nie macie za grosz szacunku do swoich wyborców - piszą internauci.

NBP
Narodowy Bank Polski - flickr.com

Prezes NBP na celowniku Koalicji Obywatelskiej i jej lidera, Donalda Tuska, znalazł się już na długo przed wyborami. W 2022 r. Tusk twierdził, że Glapiński jest "niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi; jest też nielegalny". Szef PO zapowiadał wówczas "wyprowadzenie" Glapińskiego z NBP po wygranych przez ówczesną opozycję wyborach. W ostatnich dniach prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie tych wypowiedzi.

Od momentu przejęcia władzy przez koalicję 13 grudnia, rządzący wprost deklarują chęć postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu i imają się różnych sposobów, by skrócić kadencję Adama Glapińskiego na tym stanowisku. Niedawno "Bloomberg" przekazał, że Tusk miał dać "zielone światło" na postawienie Glapińskiego przed TS, jednak wskazał też, że próby usunięcia prezesa NBP mogą wiązać się z konsekwencjami, także przed sądami Unii Europejskiej.

Teraz Koalicja Obywatelska postanowiła ponownie uderzyć w prezesa Glapińskiego i zarzuciła mu wygenerowanie "największej straty w XXI w.".

- W 2023 roku NBP zarządzane przez Adama Glapińskiego zanotowało niemal 21 mld straty

- brzmi napis na grafice zamieszczonej na Twitterze KO.

Demagogiczny wpis szybko doczekał się tzw. "community note", prostującej informacje w nim zawarte. Wskazuje ona jasno, że zyski lub straty banków centralnych przede wszystkim zależne są od kursu danej waluty.

Sprawę wyjaśniał niedawno sam NBP.

- Informujemy, że kluczowy wpływ na wynik finansowy NBP ma kurs walutowy, a to czynnik podlegający dynamicznym i nieprzewidywalnym zmianom. Jednocześnie podkreślamy, że NBP nie jest finansowany z podatków obywateli. Ujemny wynik NBP nie jest pokrywany z budżetu państwa, nie ma też żadnego wpływu na zdolność do realizacji podstawowego celu Banku, jakim jest walka z inflacją – jego wysokość zależy od wielu czynników niezależnych od NBP, a mianowicie zmienności zagranicznych stóp procentowych i kursów walut. Obecnie, zmienność na rynkach finansowych jeszcze bardziej utrudnia określenie długoterminowego trendu parametrów, które powodują dynamicznie zmieniające się skutki wyceny cenowej i kursowej aktywów NBP. Dodatni wynik finansowy nie jest ustawowym i operacyjnym celem działania NBP

– przekazywał bank centralny.

Stratę ogłaszały już m.in. Szwajcarski Bank Narodowy, niemiecki Bundesbank czy Europejski Bank Centralny.

Wpis Platformy skomentowali już internauci:

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Narodowy Bank Polski #NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo