Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ksiądz Sławomir Oder został nowym biskupem gliwickim

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem gliwickim ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej - poinformował w sobotę w komunikacie Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio.

pixnio

W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce poinformowano, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego, a mianował na jego zastępcę ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał w liście do biskupa nominata, że z wielką radością przyjął decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu Odera biskupem diecezji gliwickiej.

- "W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów i zapraszam do współpracy w ramach licznych gremiów naszej konferencji episkopatu" - czytamy w liście opublikowanym na stronie episkopatu.

- "Cieszy mnie, iż Ojciec Święty Franciszek powołał do pasterskiej służby w diecezji gliwickiej kapłana o głębokim doświadczeniu duchowym i jednocześnie z doskonałą znajomością prawa kanonicznego, cechującego się szczerą miłością do Kościoła w Polsce, a jednocześnie doceniającego piękno różnorodności Kościoła Powszechnego, solidnie zakorzenionego w tradycji Kościoła Świętego, a jednocześnie odważnie i z nadzieją spoglądającego w przyszłość"

- podkreślił.

- "Ufam, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II, z którym tak blisko Wasza Ekscelencja jest związany, nie tylko przez pełnienie funkcji postulatora jego procesu beatyfikacyjnego, wyjedna łaski potrzebne do podjęcia tego pasterskiego zadania w Kościele, ku chwale Boga i dla pożytku dusz"

- dodał.

W biogramie opublikowanym na stronie nuncjatury podano, że ks. Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży.

W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

W 1993 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego. W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału.

Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej. W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre. W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego. W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Watykan #ksiądz Sławomir Oder #Biskup #Franciszek #papież

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo