Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Urzędnik wpadł na gorącym uczynku. Tuż po przyjęciu łapówki

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na gorącym uczynku - po przyjęciu łapówki - pracownika bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na wniosek śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej sąd aresztował go na trzy miesiące.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. CBA

- Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali mężczyznę w Bytomiu - złapano go w czwartek po południu chwilę po tym, jak miał przyjąć 30 tys. zł gotówką

- poinformował wydział komunikacji społecznej Biura.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymany przez CBA, to inspektor nadzoru inwestorskiego w SRK SA - Kopalni Węgla Kamiennego "Centrum" Oddział w Bytomiu Dariusz K. Łapówkę miał przyjąć od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla SRK.

Według śledczych łapówka miała być korupcyjnym wynagrodzeniem za udzielanie zleceń na rzecz wręczającego i za dokonywanie odbioru prac budowlanych - Dariusz K. miał nie składać do nich zastrzeżeń. Z ustaleń CBA wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej przestępczej współpracy pracownika. 

Zatrzymanemu przez CBA mężczyźnie w śląskim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach postawiono zarzuty korupcyjne – przyjęcia łapówki w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienia ciążących na nim obowiązków, co mogło wyrządzić szkodę majątkową SRK. Na wniosek prokuratora sąd aresztował go na trzy miesiące. Za takie przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.

CBA i prokuratura apelują, by wszystkie osoby, które wręczyły korzyść majątkową K. lub mogą być same uwikłane w korupcyjny proceder zgłosiły się do nich. Jeśli poinformują o korupcji, zanim śledczy się sami o niej dowiedzą, i ujawnią wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, skorzystają z tzw. klauzuli niekaralności za łapownictwo.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#CBA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo