Sędzia miał jechać po pijanemu, przed sąd trafić nie może. Rozprawa znów nie dojdzie do skutku

Sędzia Waldemar M. z Sądu Okręgowego w Suwałkach jest podejrzany o kierowanie autem pod wpływem alkoholu i spowodowanie kolizji. Jego proces jest jednak wciąż opóźniany. Rozprawa, która miała odbyć się w tym tygodniu, została przełożona o kilka miesięcy. Skąd takie opóźnienia w - wydawałoby się - prostej sprawie?

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Pijany sędzia za kierownicą

W sierpniu 2018 r. sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach Waldemar M. spowodował kolizję drogową na ulicy Utrata w Suwałkach. Jadąc swoim autem, uderzył w tył innego samochodu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny auta. Po kilkudziesięciu minutach sędzia został zatrzymany w Augustowie, gdzie mieszka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oskarżony był przewodniczącym wydziału karnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Po zatrzymaniu zrezygnował z tej funkcji. Po zdarzeniu został zawieszony w czynnościach służbowych. Sędziemu grozi do 2 lat więzienia.

Sądowa przepychanka

Kiedy sędziego miała w końcu spotkać kara, rozpoczęło się przenoszenie sprawy. Początkowo akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi M. trafił do Sądu Rejonowego w Augustowie, gdzie prezesem jest... jego żona. Wszyscy sędziowie wydziału karnego złożyli wnioski o ich wyłączenie z orzekania. Sąd Okręgowy w Suwałkach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

Sędziowie tego sądu również nie chcieli sądzić Waldemara M. Do wydziału karnego odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły wnioski 13 sędziów o wyłączenie ich z orzekania i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił wnioski sędziów Sądu Rejonowego w Giżycku i wyłączył ich ze sprawy. W tym samym postanowieniu sprawa sędziego została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie. Tu z kolei termin pierwszej rozprawy był zmieniany wielokrotnie albo na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy, bądź po przedłożeniu przez oskarżonego zwolnienia lekarskiego.

Kolejna rozprawa miała odbyć się jutro, ale...

Jest kolejna zmiana terminu

Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski poinformował dziś, że wyznaczony na czwartek termin rozprawy w sprawie przeciwko Waldemarowi M. – sędziemu Sądu Okręgowego w Suwałkach został zmieniony na 21 lutego 2022 roku.

Rzecznik przypomniał, że w sierpniu sąd dopuścił dowód z opinii biegłych, by ustalić, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych. Wyjaśnił, że pierwotny termin sporządzenia opinii zakreślono biegłym na dzień 10 września, jednak z uwagi na harmonogram pracy biegłych opinia ta nie mogła zostać sporządzona we wskazanym terminie. Biegli stwierdzili też potrzebę ponownego zbadania oskarżonego. Termin tego badania wyznaczono wprawdzie na 22 listopada i oskarżony odebrał stosowne wezwanie, jednak na badanie się nie stawił.

Niestawiennictwo zostało usprawiedliwione zaświadczeniem lekarskim za okres od 16 listopada do 14 grudnia. 

- W związku z tym opinia nie została sporządzona. Sąd zwrócił się ponadto do Sądu Najwyższego o informację, czy w postępowaniu dyscyplinarnym zapadło postanowienie o zarządzeniu obserwacji oskarżonego w zakładzie leczniczym. Dalsze czynności zostaną podjęte po uzyskaniu tej informacji

 - wskazał rzecznik sądu w Elblągu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sąd Okręgowy w Suwałkach #sędzia #pijany kierowca #wymiar sprawiedliwości

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo