Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

30 czerwca wyrok ws. tortur w olsztyńskiej komendzie

W procesie olsztyńskich policjantów, którzy odpowiadają przed Sądem Rejonowym w Ostródzie za m.in. stosowanie tortur wobec zatrzymanych zakończyły się mowy stron. Sąd zaplanował publikację wyroku na 30 czerwca - podał rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski. Sprawa toczy się z wyłączeniem jawności.

Olsztyńska komenda policji
fot. printscreen TVP Info

Jak podał rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, w procesie olsztyńskich policjantów, który toczy się przed Sądem Rejonowym w Ostródzie wyznaczono termin ogłoszenia wyroku na 30 czerwca.

W sprawie jest 17 oskarżonych, którym łącznie przedstawiono 72 zarzuty dotyczące m.in. stosowania tortur przez funkcjonariuszy policji i przekroczenia przez nich uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu przekazał, że oskarżyciel publiczny wnosi o wymierzenie za poszczególne czyny kar pozbawienia wolności w przedziale od sześciu miesięcy do dwóch lat, kar łącznych: od dwóch lat do sześciu lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, przy tym wobec sześciu oskarżonych kar bezwzględnych, zaś wobec 11 oskarżonych kar z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, kar grzywny w przedziałach od 100 stawek dziennych po 40 zł do 200 stawek dziennych po 50 zł, środka karnego w postaci zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonych - wobec12 oskarżonych.

Chodzi o proces 17 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy podczas przesłuchań mieli kopać, bić pięściami i pałką, razić paralizatorem i wielokrotnie grozić osobom, które przesłuchiwali m.in. w sprawach narkotykowych. Brutalne przesłuchania policjanci w swoim żargonie mieli nazywać "robieniem małego Guantanamo". Wśród oskarżonych są nie tylko policjanci, ale też ich przełożeni - były naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu oraz jego zastępca. Jeden z funkcyjnych policjantów w innym procesie został skazany za zorganizowanie napadu na kantor.

Praktyki policjantów z Olsztyna wyszły na jaw w kwietniu 2015 r. Po ujawnieniu nieprawidłowości i zatrzymaniu kilku pierwszych podejrzanych rezygnacje ze stanowisk złożyli ówcześni komendanci wojewódzki i miejski.

Według prokuratury brutalne przesłuchania prowadzono od marca 2014 r. do kwietnia 2015 r.

Pierwotnie akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do sądu w Olsztynie, ale olsztyńscy sędziowie wyłączyli się od rozpoznawania sprawy. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa trafiła do Ostródy, a proces ruszył w listopadzie 2020 r.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Olsztyn #komenda policji #tortury

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo