Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ruszył proces beatyfikacji i kanonizacji Heleny Kmieć

Krakowska kuria poinformowała w niedzielę o rozpoczęciu procesu beatyfikacji i kanonizacji Heleny Kmieć, niespełna 26-letniej wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii w styczniu 2017 r. Edykt (zarządzenie) w tej sprawie wydał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Helena Kmieć
fot. archiwalna - helenakmiec.pl

„Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Dykasterii do Spraw Świętych Stolicy Apostolskiej, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego (Instrukcja Sandorum Mater, nr 43), ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” - napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski.

Przypominając życiorys niespełna 26-letniej wolontariuszki metropolita zauważył, że po jej śmierci pojawiła się wśród wiernych opinia o niej jako o świętej i za jej wstawiennictwem modli się wiele osób. Osoba Heleny Kmieć może – stwierdził hierarcha – stanowić inspirację do życia w świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną.

W edykcie metropolita zwrócił się również do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Heleny Kmieć - zarówno pozytywne jak i negatywne, aby przekazali je do kurii metropolitalnej w Krakowie do 30 czerwca.


Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka misyjna w 2013 r. pojechała do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, m.in. ucząc je czytania, pisania, języka angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu. 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia nad ranem polskiego czasu doszło do napadu na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Napastnik śmiertelnie ugodził nożem Helenę.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Helena Kmieć #beatyfikacja #kanonizacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo